hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

S-besked skrämmer städare

Rapport
Publicerad 3 mars 2010 - 19:54
Uppdaterad 4 mars 2010 - 07:53

Beskedet att Socialdemokraterna vill ta bort skatteavdraget för hushållsnära tjänster skrämmer Camilla Wiström och Pia Holmström. De jobbar på ett städföretag och befarar att deras jobb skulle försvinna om avdraget tas bort.

-Jag är stolt över det jag gör, jag ser en fruktansvärt stor skillnad från när vi kommer och när vi går därifrån, säger Camilla Wiström.

Hemstädningar ökat kraftigt
Sedan skatteavdraget för hushållsnära tjänster infördes i juli 2007 har antalet hemstädningar ökat markant för det företag som Camilla och Pia jobbar för. Då hade man fem kunder som man städade hemma hos och nu har den siffran stigit till runt 110.

Både Pia och Camilla är kritiska till den linje som Socialdemokraterna driver om att avskaffa avdraget för hushållsnära tjänster.

-Det blir mindre jobb, mer människor som blir av med jobben. Det blir mer svartjobb, det existerar redan i dag men det kommer definitivt att bli mera, det är jag helt övertygad om, säger Pia Holmström.

"Gynnar högavlönade"
Om Socialdemokraterna kommer till makten vill man alltså ta bort skatteavdraget för hushållsnära tjänster, eftersom partiet menar att det bara gynnar högavlönade och därmed är orättvist. Men partiet vill i alla fall tillfälligt behålla skatteavdraget för husarbete som reparation, ombyggnad och underhåll.

-Varför ska det gälla på vissa saker men inte på städning, som faktiskt betyder väldigt mycket för folk. Sedan finns det vissa, som mig och Pia som tycker att det är kul att städa. Jag förstår inte, rörmokare och alla andra får vara kvar men inte det här, jag förstår inte skillnaden, säger Camilla Wiström.

Och om avdraget för hushållsnära tjänster tas bort tror både Camilla och Pia att kunderna kommer försvinna och därmed också jobb på företaget.

- Jag hänger löst precis som alla andra så det har jag ingen aning om det beror helt på hur många jobb som firman blir av med, säger Pia Holmström.

Erica Stenback

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.