hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Starka reaktioner i Landskrona idag

Rapport
Publicerad 1 april 2010 - 19:58
Uppdaterad 1 april 2010 - 20:02

I hopp om att locka fram avgörande tips i jakten på gärningsmannen efter dödsmisshandeln har en grupp företagare i Landskrona nu utfäst en rejäl belöning.

-Vi har gått in med tipspengar på 10.000 kronor. Vi är för närvarande sex företag här i Landskrona som har gjort det så nu har vi 60.000 kronor, säger Jörgen Fors som är butikschef på Hemköp i Landskrona.

-Jag hoppas verkligen är det finns någon här ute i Landskrona som kan lämna ett tips som kan leda till ett gripande.

-Jag tycker att det ganska väl speglar både den sorg och den vrede och den maktlöshet som vi känner i detta i staden, säger Torkel Strandberg (FP) som är ordförande i kommunstyrelsen i Landskrona.

Visar sympati
Medan polisens utredningsarbete går vidare visar landskronaborna sin sympati med ljus och blommor på platsen där dödsmisshandeln utspelade sig.

-Jag känner väldigt mycket med familjen. Jag handlar ofta i denna affären. Det kunde lika gärna ha varit jag, säger Eva Hansen.

-Man tycker ju att det är för sorgligt att det ska behöva hända, säger Åke Hansson, boende i Landskrona.

Han tycker det är konstigt att ingen kom fram och hjälpte kvinnan som blev misshandlad.

Manat till samling via Facebook
Via nätforumet Facebook uppmanar nu också en grupp landskronabor till samling på annandag påsk för att under tystnad markera mot våldet.

-Tanken att ha en samling av en mänsklig känsla, att sitt stöd till familjen som har drabbats av detta, säger Kurdi Kara.

-Det här är inget man beslutar om kollektivt, att ett parti eller en organisation ställer upp i det här, det här måste man bestämma själv. Personligen så kommer jag att delta. Jag tycker att det är ett gott initiativ, säger Torkel Strandberg (FP).

Teddy Landén

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.