hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Trots flygstoppet:

Svenskarna fortsätter boka resor

Rapport
Publicerad 20 april 2010 - 16:57
Uppdaterad 20 april 2010 - 20:02

Flygstoppet över Europa har inte i någon större utsträckning påverkat antalet bokningar hos de stora reseföretagen, visar en rundringning som Rapport har gjort.

Vulkanutbrott på Island

Samtidigt arbetar de med att få hem alla sina strandsatta resenärer och det här ger dem en hel del extrakostnader.

På Apollo säger Kajsa Moström att de just nu har fler bokningar än normalt. Det beror delvis på att de har en del ändringar för personer som skulle ha rest nu, men också nyförsäljningen är högre.

Stor ökning för Thailand
- Vi är inne i en period när människor bestämmer sig för vad de ska göra till sommaren och vintern. För vintern ser vi en generell ökning av bokningarna med 20 procent och för enskilda destinationer kan det vara ännu högre. För Thailand till exempel är ökningen 50-60 procent.

Ombokningar och hemkörning av strandade resenärer kostar uppskattningsvis fyra-fem miljoner kr per dag, enligt Kajsa Moström.

-Vi ägs av en stor koncern så vi har ingen ekonomisk kris. Men det är klart att det påverkar om det pågår länge.

"Fler än vi trodde"
På Ving säger Magdalena Öhrn att de har färre bokningar än normalt, men fler än de
trodde med tanke på omständigheterna. Det gäller både sommar, vinter och en nära framtid.

Om de inställda flygen säger hon att "det är klart att det här har kostat oss, men vi fokuserar i första hand på att få hem alla våra resenärer."

- Det är tur i oturen att vi är i skarven mellan vinter och sommarsäsong, det gör situationen lite mer hanterbar.

Mycket nybokningar
Martin Durnvik på Ticket säger att de fortfarande har mycket nybokningar för våren, sommaren och vintern.

- Det kan vara svårt att komma fram på telefon eftersom vi har många ombokningar just nu, men vi har ändå god kapacitet.

Han säger att hela resebranschen kommer att drabbas av ökade kostnader pga flygstoppet, men främst flyg- och researrangörerna.

- Jag har ingen exakt siffra, men vi har ökade kostnader. Det vi ser är att folk som ska resa inom en snar framtid skjuter på resan. De vill gärna komma iväg.

Förstående resenärer
Alla tre menar att hittills har inte de många inställda flygen skadat förtroendet för branschen och resenärerna har visat stor förståelse och tålamod.

- Men ju längre tiden går desto större blir irritationen hos dem som är strandsatta, säger Martin Durnvik.

På Fritidsresor säger Peter Hellström att de inte märker någon avmattning av reslusten.

- Den senaste veckan sålder 38 procent fler vinterresor och 13 procent fler sommarresor än samma tid förra året. Självklart har vi avbokningar, främst på grund av inställda flyg, men nettot är kraftigt positivt.

Research: Linda Larsson Kakuli

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.