hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Fångvaktare: Dawit Isaak håller på att dö

Rapport
Publicerad 3 maj 2010 - 11:32
Uppdaterad 4 maj 2010 - 11:59

En tidigare fångvaktare som flytt från Eritrea berättar nu om hur den svenske journalisten Dawit Isaak håller på att gå under i fängelset Eiraeiro.

Pressfrihetens dag

Journalisten Dawit Isaak

Fakta: Dawit Isaak

Dawit Isaak kom till Sverige som flykting 1987. Han blev svensk medborgare 1992, och bosatte sig senare i Göteborg med sin familj.
Isaak återvände dock till Eritrea för att arbeta på tidskriften Setit.
I september 2001 publicerade Setit ett öppet brev som krävde demokrati, rättvisa och öppenhet. Dawit Isaak och ett 20-tal andra journalister och oppositionella greps.
Samtidigt förbjöds alla privatägda och oberoende medier.
Sedan dess har Isaak suttit fängslad utan rättegång, med undantag för två dagar då han släpptes och sedan greps igen i november 2005.
Dawit Isaak är medborgare i både Sverige och Eritrea.
Regimen i Eritrea anser att Sverige inte har med hans öde att göra.
(TT)

Det är reportrar från Expressen och TV 8-programmet Angeläget med Adaktusson som i Etiopien träffat den förre fångvaktaren i Isaaks fängelse. Med reportrarna på resan var också Dawit Isaaks bror Esayas Isaak.

Lider av diabetes
-Om Dawit inte får akut hjälp tvivlar jag inte på att han kommer att dö. Hans kropp förtvinas om han sitter längre. Under min tid på fängelset har 15 av totalt 35 fångar dött. 20 fångar finns kvar, säger förre fångvaktaren Eyob Bahta Habtemariam i programmet som sänds på måndagskvällen och som Ekot i Sveriges Radio citerar.

Tre av fångarna ska ha begått självmord. Senast fångvaktaren såg Isaak var den 5 januari i år. Dagen efter flydde han Eritrea. Han berättar att Isaak då klagade över att han inte får tillräckligt med medicin mot sin diabetes.

-Han ber oavbrutet om hjälp från läkare och annan vårdpersonal. Så jag bedömer att han inte mår psykiskt bra. Han är frustrerad och det blev bara värre, säger Eyob Bahta Habtemariam till Expressen.

"Outhärdlig miljö"
Cellerna är tre gånger tre meter. Fångarna har tre filtar men tvingas använda sina egna kläder som kudde. Fångvaktaren beskriver hettan i cellerna som outhärdlig under de varmaste perioderna. Fångarna får inte prata med varandra eller med fängelsepersonalen.

-Som det ser ut nu så lider han av psykisk ohälsa. Fortsätter hans situation så här finns det risk att han tappar moralen och hoppet. Det finns risk att han begår självmord, säger fångvaktaren.

Han berättar också att Dawit Isaak förlorat håret. Det är första gången det kommer uppgifter om Isaaks situation från ett direkt ögonvittne. Tidigare har det varit andrahandsuppgifter.

"EU:S bistånd till Eritrea måste krympa"
EU:s bistånd på totalt tre miljarder kronor till Eritrea måste gradvis strypas tills Dawit Isaak och de andra fångarna i fängelset Eiraeiro släppts eller getts en öppen rättegång om de "brott" de misstänks för.

Det skriver åtta företrädare för publicist- och människorättsorganisationer på Dagens Nyheters debattsida i dag på Pressfrihetens dag.

EU:s trovärdighet står på spel i fallet med Dawit Isaak, den svensk-eritreanske journalisten som suttit fängslad i Eritrea sedan september 2001, skriver de.

Under måndagen arrangeras manifestationer för Dawit Isaak på många olika håll i landet, bland annat i Isaaks hemstad Göteborg.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.