hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Influensavaccin var säkert

Rapport
Publicerad 4 maj 2010 - 20:42
Uppdaterad 4 maj 2010 - 20:45

Sedan massvaccineringen av svenska folket mot svininfluensa inleddes har ungefär 6,1 miljoner doser av vaccinet Pandemrix använts, konstaterar Läkemedelsverket i sin slutliga sammanställning av misstänkta biverkningar.

Svininfluensan

Verket har fått in närmare 4.400 rapporter om biverkningar varav nästan tio procent klassas som allvarliga.

Fram till den 16 april i år hade 27 dödsfall rapporterats in, men de allra flesta kan inte kopplas till vaccineringen. I fyra fall kan ett samband inte uteslutas.

-Men det går inte heller att leda i bevis att vaccinet har haft med saken att göra, säger Ingemar Persson, professor vid Läkemedelsverket.

Verket bedömer att säkerheten med vaccinet är betryggande med tanke på hur många vaccinationer det varit i förhållande till antalet allvarliga biverkningar som rapporterats in.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.