hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Sverige kan ge egna lån

Rapport
Publicerad 12 maj 2010 - 17:44
Uppdaterad 12 maj 2010 - 17:47

Finansminister Anders Borg (M) sade i dag att Sverige inte kommer att delta i EU:s garantiprogram som ska hjälpa länder i kris. Men han är ändå villig att låna ut pengar.

Ekonomisk kris i EU

Anders Borg sade att han i möte med riksdagens EU-nämnd gjort klart att Sverige inte kommer att delta i det särskilda garantiprogram som euroländerna har enats om för att hjälpa länder i kris.

Däremot kan det bli aktuellt för Sverige att på bilateral grund bevilja lån till enskilda länder i stil med de lån som har givits till Lettland och Island.

-Vi kan inte säga att vi inte vill vara med och säkra stabiliteten i Europa, sade Borg på en pressträff.

Han tillade att det vore fel om Sverige skulle delta i euroländernas program eftersom Sverige då, i beslut som handlar om stora belopp, inte skulle ha fullt inflytande.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.