Publicerad 18 maj 2010 - 19:57 Uppdaterad 18 maj 2010 - 19:58
Med hjälp av facket har ett fåtal ungdomar fått kompensation av McDonalds efter anklagelser om fusk med löner. Men de allra flesta unga i den här branschen blir utan hjälp eftersom de står utanför facket.
Efter Dokument Inifråns avslöjande om fusket på McDonalds har hundratals hört av sig till SVT med liknande berättelser. Somliga hävdar att fusket har pågått i många år. Ändå är det bara ett fåtal som med fackets hjälp fått ekonomisk kompensation av hamburgerkedjan.
Siffror från Statistiska centralbyrån visar att andelen ungdomar med någon form av anställning i åldern 16-24 år och som är medlemmar i facket har rasat de senaste tjugo åren.
-Det som är tragiskt är ju att det är så pass många ungdomar och att de inte har kommit till oss tidigare, säger Mats Hansson, avtalssekretare på Hotell och restaurangfacket.
På vilket sätt försöker ni rekrytera medlemmar från den här gruppen på arbetsmarknaden? -Vi vänder oss särskilt till ungdomar på McDonalds. Vi har haft jättemånga utbildningar.
Ändå är det få ungdomar som jobbar på McDonalds som är fackanslutna. På hotell och restaurangfacket säger man nu att man vill sätta sig i möte med McDonalds och lyfta upp anklagelserna om fusk på bordet.
-Får vi ingen lösning på det så kommer vi att gå till arbetsdomstolen, säger Mats Hansson.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.