hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Nu pratar Svanberg om oljekatastrofen

Rapport
Publicerad 21 maj 2010 - 08:22
Uppdaterad 21 maj 2010 - 11:44


BP:s svenske styrelseordföranden Carl-Henric Svanberg har blivit hårt kritiserad för sin tystnad om oljeutsläppet i Mexikanska golfen. Men i Zeitgeist Europe 2010 tar han bladet från munnen.

Oljekatastrof i Mexikanska golfen

På frågan om hur det är att vara i centrum för stormen kring oljekatastrofen svarar Carl-Henric Svanberg att han hade väntat sig en lugnare tid när han kom till BP.

-Det är intressant, när jag kom till Ericsson var vi mitt i en kris där vi var tvungna att minska företaget. Telecom-branschen är en värld ständigt pendlande mellan framgång och kris, när jag gick in i den här branschen trodde jag att det skulle bli en lugnare resa, sade Svanberg.

-Det är uppenbart en stor katastrof som vi ser.

Svanberg sade också att BP:s katastrof kommer att ändra spelplanen för oljeindustrin på ett liknande sätt som Three Mile Island gjorde för kärnkraftindustrin när Harrisburgolyckan inträffade 1979.

-Vi kommer att lära oss mycket från det här, och kommer att lära oss att göra saker annorlunda.

Fortsätter borra på djupt vatten
Men lika lite som som Harrisburg innebar slutet för kärnkraften så kommer oljeläckan inte innebära slutet för att borra på djupt vatten i Mexikanska golfen.

-Vi lärde oss bara att göra det på ett ännu bättre sätt. Det finns fler än 1 000 källor i golfen på mer än 1 000 meters djup. Processen är ganska standardiserad och det har inte varit några olyckor på många år. Men nu har det här hänt och vi måste lära oss från det, sade Svanberg.

Svanberg sade att framsteg har gjorts i kampen mot oljespillet.

-Vi tar faktiskt upp mer olja från ytan än vi spiller ut, så vi är i en positiv utveckling.

Erkännanden från BP
Men nu kommer erkännanden från BP att utsläppet är större än tidigare beräkningar pekat på.

Bolaget har talat om cirka 5.000 fat om dagen, så mycket samlas nu in via det rör som kopplats till en av oljekällorna på havsbotten.

Men filmbilder från läckorna som BP släppt visar en tjock kvast av olja som sprutar ut i havet. Experter som analyserat videon har uppskattat att det snarare rör sig om 70.000 fat, eller elva miljoner liter, per dag som läcker ut.

BP:s talesman Mark Proegler medgav att oljespillet nog är större än vad man tidigare trott.

-Nu när vi samlar in 5.000 fat om dagen, så kan det röra sig om lite mer än det, sade han.

Rapport

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.