hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Stökigt midsommarfirande på flera håll

Rapport
Publicerad 26 juni 2010 - 10:34
Uppdaterad 26 juni 2010 - 15:45

Fylleri, slagsmål och bränder. Men även lugnt och glatt på sina håll.
Så kan midsommaraftonen 2010 sammanfattas.

Ett antal fyllerister och rattfyllerister omhändertogs runt om i Sverige. Flera misshandelsfall rapporterades från olika fest- och campingplatser. På Öland fick polisen "som vanligt en mängd ingripande av olika slag att göra". Hallandspolisen hade "ett ganska stökigt och hektiskt dygn".

-Jag skulle ha behövt ha tio polispatruller till, summerade länsvakthavande polisbefälet Peter Persson i Örebro. Där inträffade en allvarlig trafikolycka på fredagskvällen med två svårt skadade kvinnor.

-Mycket att göra är ett understatement, säger hans kollega Kenneth Sundin i Uppsala.

Våldtäkt i Halmstad
En ung kvinna blev våldtagen i centrala Halmstad vid två-tiden natten mot midsommardagen.

-Det är en utomhusvåldtäkt där gärningsmannen och kvinnan inte kände varandra, säger Andreas Bengtsson, länshavande befäl vid Hallandspolisen, till Hallands Nyheter.

Polisen har tagit vittnesuppgifter från flera personer, men har ingen gripen.

Lugnt på flera håll
Trots allt rapporteras det om en lugn midsommarafton på flera håll i landet. I Västernorrland gjordes inga gripanden under kvällen och natten och från Jönköpings län rapporteras om en förhållandevis lugn midsommar. Tre personer fick dock brännskador i ansiktet efter en olycka med en grill på High Chaparalls camping.

I Växjö dog en man i en cykelolycka och utanför Karlskrona kapsejsade en båt på kvällen. En man avled senare på sjukhus.

En man i 30-årsåldern med livshotande skador vårdades på midsommardagsmorgonen på Karolinska sjukhuset i Huddinge söder om Stockholm. Vad som har hänt mannen är oklart men polisen misstänker att han har blivit utsatt för svår misshandel.

Brännskadade vid grillning
För tre ungdomar på nöjesanläggningen High Chaparrals camping utanför Värnamo blev inte midsommarafton som de tänkt sig.

Efter att de försökt tända grillen utan att lyckas sprutade de på rejält med tändvätska. Grillen fattade eld och alla tre fick brännskador i ansiktet, uppger polisen. Ungdomarna, en man och två kvinnor, fördes till Värnamo sjukhus.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.