hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Över 200 drabbade av kortkapning

Rapport
Publicerad 30 juni 2010 - 14:00
Uppdaterad 6 augusti 2010 - 11:47

Härvan av kortbedrägerier i Karlstadstrakten sprider sig. Över 200 personer anmält att de blivit av med pengar och anmälningarna fortsätter att strömma in till polisen.

-Det har varit en strid ström av anmälningar sedan i lördags, säger Tommy Lindh, pressinformatör vid polisen i Värmland.

Just nu arbetar polisen efter teorin att några bankomater i närheten av köpcentrumet Bergvik i Karlstad har blivit manipulerade. Utöver det är det fler butiker eller bankomater i Karlstadsområdet som fått sin utrustning kapad.

-Efter samtal med anmälare har vi förstått att det inte finns en gemensam nämnare. Folk har varit på olika ställen och fått sina kort skimmade, säger Kenneth Karlsson, chef på ekobrottsenheten i Karlstad.

Det är inte bara boende i Värmland som drabbats. Enligt polisen har det även kommit in anmälningar från personer i Stockholm.

-Det rasar in anmälningar. Nu är det uppe i omkring 200, säger Kenneth Karlsson, chef på ekobrottsenheten i Karlstad.

Polisen tror att själva skimningen kan vara gjord för flera månader sedan men att bedragarna slagit till och länsat kontona under midsommarhelgen.

-Då är folk inte så uppmärksamma på hur mycket som finns på kontot, säger Kenneth Karlsson.

Dessutom fick många lön före helgen vilket gör att många hade höga summor tillgängliga på kortet.

Svensk handel oroad
Svensk Handel är mycket oroad över den senaste tidens kortkapningar.

-Vi måste göra något radikalt om vi ska hålla förtroendet uppe, säger Dick Malmlund, säkerhetsansvarig på Svensk Handel.

Han nämner bankomatskydd efter dansk modell där bankomaterna automatiskt stängs av när någon försöker manipulera utrustningen.

Frågan har varit uppe ett tag, men har hittills fått nobben av bankerna.

-De tycker att det är billigare att betala ut pengar till dem som drabbats. Men detta är en förtroendefråga, vill vi att folk ska fortsätta handla med kort så måste skimningen stoppas, säger Dick Malmlund.

Om det nu finns en teknik för att stoppa skimningen, varför ska vi inte använda den, frågar sig Dick Malmlund.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.