hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Foto: Scanpix

De ska lära gamla spela tv-spel

Rapport
Publicerad 8 juli 2010 - 15:55
Uppdaterad 8 juli 2010 - 16:05

Uppdrag: Spela tv-spel hela dagarna.
Kan man ha ett bättre sommarjobb än Martin Ullner och My Byström?

Fakta: Andra tv-spelsexempel

* Äldreomsorgen i Södertälje började 2007 använda tv-spel bland seniorer för att stimulera fysisk aktivitet och social samvaro. Två arbetslösa ungdomar turnerade på vård- och omsorgsboenden och lärde de gamla hur man använder Playstation 2. Hösten 2008 försågs varje avdelning på dessa boenden med egna konsoler och spel.
* På Höglandssjukhuset i Nässjö har man använt sig av Wii Sports och Wii Fit på rehabiliteringskliniken.
* På Mötesplats Seniorum, Rosengård, Malmö, har man också använt tv-spel som komplement till den vanliga gymnastiken.

Under några veckor åker de runt på äldreboenden i Vellinge kommun söder om Malmö och lär ut hur man spelar tv-spel.

-Från början trodde jag nog att det roligaste skulle vara att få spela på jobbet, men jag tycker att det är väldigt roligt att arbeta med äldre, säger My Byström.

Att få till själva rörelserna, till exempel i en digital omgång bowling, är det som de gamla har allra svårast för, berättar Martin Ullner, men också att lära sig att hantera alla knapparna på kontrollen.

Precis som till de andra ungdomspraktikplatserna i kommunen under sommaren har de tilldelats jobben efter en lottdragning. Men bara de ungdomar som angett att de var intresserade av att jobba med äldre hade chans att få uppdraget.

De gör stor nytta, var de än dyker upp, anser Carina Larsson, som är ansvarig för äldreomsorgen i Vellinge:

-De är en frisk fläkt och något som bryter den vanliga vardagen.
Stig Cedermark är en av dem som genom projektet fått ett nytt intresse. Han kommer definitivt att fortsätta spela tv-spel, för tiden går sakta på vårdhemmet.

-Får man ett avbrott i det blir man pigg och stimulerad på ett klokt sätt. Det blir man med det här spelet faktiskt.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.