hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Mona Sahlin talar i Almedalen. Scanpix

Mona Sahlin: "Nu räcker det"

Rapport
Publicerad 8 juli 2010 - 19:40
Uppdaterad 8 juli 2010 - 20:58

Mona Sahlin avslutade Socialdemokraternas dag i Almedalen när hon i kväll klev upp på podiet för att hålla tal inför en månghövdad publik. Nyckelorden i talet var minskade klyftor, välfärd och solidaritet. Men några överraskningar bjöds publiken knappast på.

Almedalen 2010

S-ledaren talade om sin vision för Sverige i vilken hon önskade att var och en oavsett bakgrund ska kunna förverkliga sina egna drömmar, där det finns en hög social rörlighet och där alla kan göra klassresor.

Mona Sahlin var noga med att framhålla kollektivet, där enligt henne majoriteten får tillbaka mer av välfärden än de betalar i skatt, något som drog ner applåder från åskådarna. Att det, som hon uttryckte det, var en fråga om att sprida kostnaderna solidariskt mellan generationer och människor.

Kängor mot alliansen
En stor del av talet ägnade Mona Sahlin åt att kritiskt utvärdera Alliansens politik och dess verkningar de senaste fyra åren.

"Den leder bakåt", "Vi ska resa framåt" och "Nu räcker det" hette det när Sahlin höjde rösten rejält.

Bland annat fick var och ett av Allianspartierna ta emot svidande kritik inom olika politiska områden, som skatter och miljö.

Mona Sahlin kallade valet i September för är ett ödesval där svenska folket står inför ett vägskäl. Var hamnar vi om färden med Alliansen får fortsätta, frågade hon retoriskt.

Hennes eget svar var bort från det konkurrenskraftiga och in i än djupare klyftor.

Vill leda ny regering
"Jag kan inte vänta på att få byta färdriktning i politiken. Svenska folket behöver en rödgrön regering. En regering jag vill leda", sade Sahlin och lovade krafttag mot ungdomsarbetslösheten och sänkt A-kassa. Något hon anser Sverige har råd med så länge man inte sänker skatterna.

Enligt Sahlin kommer investeringar i välfärden alltid sättas före stora skattesänkningar. Hon tror valet kommer att handla om välfärd, men även om miljö och klimat. Ett område där Mona Sahlin tror att de rödgröna har ett övertag gentemot Alliansen.

Sahlin lyfte också fram de andra partiledarna i det rödgröna samarbetet, tackade dem och sa: "det är tillsammans vi blivit starka".

Varnade för kärnvapen och Sverigedemokraterna
Mona Sahlin sade att hon är orolig för att den nuvarande regeringen tar Sverige mot ett fullvärdigt NATO-medlemskap och lovade att de rödgröna inte skulle göra Sverige till ett NATO-land.

Hon talade också om kampen mot massförstörelsevapen och att Sverige bör gå i bräschen för en kärnvapenfri värld.

Allra sist talade Sahlin om att ökade klyftor ökar rädslan i samhället, något hon tror leder till misstro coh rasism. Hon tog specifikt upp Sverigedemokraternas framfart i opinionen som exempel på detta och lovade att en rödgrön regering aldrig kommer att samarbeta med SD.

Rapport

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.