hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

KD vågar inte ha tält på Pride

Rapport
Publicerad 30 juli 2010 - 11:59
Uppdaterad 30 juli 2010 - 14:20

På torsdagen genomförde Kristdemokraterna sitt allra första egna arrangemang på Pridefestivalen. Men något eget tält på festivalområdet har inte partiet - av säkerhetsskäl.

Michael Anefur / foto: Kristdemokraterna-Vi har helt enkelt inte folk som vill eller törs bemanna ett sådant tält, konstaterar riksdagsledamot Michael Anefur som sedan tre månader tillbaka också är partiets talesperson i hbtq-frågor.

Det faktum att Kristdemokraterna röstat emot reformer som äktenskapsfrågan och andra liknande ställningstaganden ligger enligt Michael Anefur bakom rädslan hos många av partiets medlemmar.

-Men man ska samtidigt inte överdriva hotet. Jag blev mycket bra bemött och många andra Kristdemokrater som besöker Pride har inga problem. Men det är skillnad på att arrangera ett seminarium och ha ett öppet tält där vem som helst kan gå in, säger han.

Partiet kommer, som vanligt, inte heller att delta i den traditionella Prideparaden.

-Av allt som sker under Prideveckan är detta det mest spektakulära. Vi har inte deltagit förut och det skulle kännas konstigt att dyka upp i paraden i år när det är valår.

Bra stämning
Det egna arrangemanget "Makt över vardagen" blev en välbesökt tillställning. Till slut var man tvungen att stänga dörrarna för besökare som ville in. Seminariet berörde vardagsfrågor som hur det är att växa upp, bilda familj och åldras som homo, bi, trans eller queer.

Bland annat deltog Philip Lönegren från seniorboendet Regnbågen och Anna Österberg, fru till Mia och mamma till en dotter på 1,5 år.

-Det var bra stämning och många intressanta frågor kom upp, konstaterar Michael Anefur.

KD kommer tillbaka
Men fortfarande är Göran Hägglunds beslut att inte delta i Pridefestivalens partiledardebatt det som får mest uppmärksamhet.

-Den enda motivering jag har hört är att han vill förbereda sig för sitt traditionella sommartal på Öland, säger Michael Anefur. Själv tycker jag att det är tråkigt att han inte kunde komma men det är hans eget beslut.

Inför nästa års upplaga av Pridefestivalen hoppas Michael Anefur att partiet kommer att vara representerat genom ännu fler seminarier och liknande arrangemang.

-Gårdagens erfarenheter gav mersmak, erkänner Anefur. Men hur vi kommer att delta nästa gång vet jag inte riktigt idag, inte heller om vi kommer att ha ett eget tält.

Åsa Svennebäck

Toppnyheterna

Sverige fick rätt i hatbrottsdom

Fyra män spred flygblad som hetsade mot homosexuella.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.