Viktigt meddelande för Istaby
hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Muller inte oroad över Spykerskulder

Rapport
Publicerad 26 augusti 2010 - 17:19
Uppdaterad 26 augusti 2010 - 18:11

Ren bokföringsteknik eller fara å färde? Frågorna hopas ännu en gång kring Saabägaren Spyker Cars ekonomi sedan bolaget flaggat för att skulderna överstiger tillgångarna.

Saab

-Vanligtvis är det en allvarlig signal. Ett sådant bolag kan inte leva vidare på sikt. Om stora leverantörer ställer krav på betalning kan företaget hamna på obestånd, säger Claes Hemberg, sparekonom på Avanza.

Men Spyker Cars vd Victor Muller viftar bort orosmolnen.
-Ingenting har hänt. Likviditeten har inte påverkats. Det är bara en bokföringsteknisk historia, säger han.

Affären med GM
Det negativa egna kapitalet hänger, enligt Muller, ihop med uppgörelsen när Spyker köpte Saab Automobile från General Motors i februari. Som en del av betalningen fick GM preferensaktier i det nya bolaget värda 326 miljoner dollar, motsvarande 2,4 miljarder kronor.

-I Nederländerna säger reglerna att det ska bokföras som skulder vilket gör att vi får negativt eget kapital, men i Sverige får vi enligt reglerna bokföra det som tillgångar, säger Victor Muller.

Han lovar en "kristallklar förklaring" när halvårsrapporten släpps på fredagsmorgonen. Han försäkrar att Saab inte är illa ute. Saabs kassa har bland annat fyllts på av lån från Europeiska investeringsbanken (EIB).

Enligt Victor Muller har det finansiella läget för Spyker Cars heller inte försämrats.
-Det är lika bra som det var tidigare, säger han.
Eller dåligt?
-Det är identiskt, svarar han kort.

Stora förluster
Spyker Cars ekonomiska historia är ett enda långt minustecken. I fjol var förlusten över 200 miljoner kronor - flera gånger större än intäkterna och bolaget tvingades ta nya lån för att överleva. Enligt bokslutet för 2009 hade Spyker Cars en skuldbörda på nästan en halv miljard kronor med stora räntekostnader som följd.

Aktiespararföreningen i Nederländerna, VEB, tycker att Muller har en rimlig förklaring till att skulderna överstiger tillgångarna, men tror att bolaget har fått ytterligare ett skäl till att lämna börsen i Amsterdam och gå till Stockholmsbörsen.

-Reglerna verkar mer gynnsamma för Spyker där och samtidigt är det logiskt med tanke på att Saab är så dominerande i bolaget, säger Patrick Beijersbergen, chefsekonom på VEB.

Spyker Cars

Spyker Cars meddelade i onsdags börsen i Amsterdam, Euronext, att skulderna är större än tillgångarna. Om bolaget följer vissa redovisningskrav vidtar inte börsen några åtgärder. Annars hamnar det på "straffbänken" och investerare varnas.

Spyker måste lämna besked om varför situationen har uppkommit inom fem dagar. Bolaget måste också redogöra för bland annat likviditeten i bolaget, kort- och långtidsperspektiv samt åtgärder som vidtagits eller planeras för att komma tillrätta med situationen.
Spykers halvårsrapport presenteras på fredagen.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.