Viktigt meddelande för Istaby
hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

SD kan tvinga alliansen att ta hem soldater

Rapport
Publicerad 21 september 2010 - 14:11
Uppdaterad 21 september 2010 - 14:31

Alliansregeringen kan mot sin vilja tvingas att ta hem den svenska styrkan från Afghanistan. Det eftersom de rödgröna och Sverigedemokraterna tillsammans har majoritet för att driva den linjen i riksdagen.

Ifall valresultatet håller i sig, och alliansen får bilda en regering i minoritet, kan de bli överkörda redan om en månad. Då lägger alliansen en proposition om att skicka ambulanshelikoptrar till den svenska ISAF-styrkan i Afghanistan. Förslaget kan komma att fällas av de rödgröna tillsammans med Sverigedemokraterna som har samma åsikt i frågan - att man istället ska påbörja en hemtagning av de svenska trupperna i början av 2011.

-Vi vill att den insatsen Sverige har i Afghanistan ska avvecklas successivt fram till 2013 och det är det vi får utgå ifrån. Det är det som står i vårt valmanifest, säger Jimmie Åkesson (SD).

Samtidigt säger sig Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson vara beredd att förhandla med alla partier. Alltså ställa blocken emot varandra så länge han får något i gengäld.

I andra frågor som till exempel kärnkraftens omfattning delar Sverigedemokraterna alliansens linje. Statsvetare flaggar nu för att SD:s nyvunna ställning som vågmästare kan bli mycket besvärlig för riksdagen och först ut är alltså frågan om den svenska ISAF-styrkan.

-Det blir kanske det första testet för Sverigedemokraterna nya maktställning och jag tror att man från olika håll är inriktad på att få avgöra den här frågan, säger Tommy Möller

Generellt sätt tror Tommy Möller att Socialdemokraterna kan komma att ställa sig bakom alliansen i vissa frågor där Sverigedemokraternas roll som vågmästare väger tung.

-Socialdemokraterna har en tradition av ansvarstagande och är ett så kallat regeringsbärande parti. Alltid när det har varit kris i Sverige så har Socialdemokraterna, även om de varit i opposition, ställt upp för det som varit bäst för landet så jag tror att de kommer att ha en vilja att samarbeta, säger Tommy Möller.

Karin Moberger
Malin Lundgren

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.