Viktigt meddelande för Istaby
hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

"Det är bättre att ta debatten"

Rapport
Publicerad 22 september 2010 - 15:20
Uppdaterad 22 september 2010 - 17:03

Statsvetaren Jenny Madestam tycker att de etablerade partierna ska lita på sin förmåga att ta debatten med Sverigedemokraterna. En uteslutning i riksdagens utskott kommer bara att stärka bilden av partiets utanförskap.

Fildelning och piratkopiering

Jenny Madestam säger att hon blev förvånad när hon hörde om planerna på att minska utskottsplatserna från 17 till 15 för att stänga Sverigedemokraterna ute.

Jenny Madestam, statsvetare på Stockholms universitet. Foto: Stockholms universitet-Jag tycker att det är odemokratiskt att gå in och ändra utskottsfördelningen och jag visste inte ens att det gick. Det är som att spela ett spel och sedan fuska med reglerna när man märker att man håller på att förlora.

Utskotten brukar kallas för riksdagens hjärta, eftersom det är där besluten tas och allianser görs upp. Att inte ta diskussionen i förväg skulle innebära att partierna inte vet hur sverigedemokraterna kommer att rösta när besluten ska klubbas igenom.

Bara yttranderätt
En trolig lösning är därför att Sverigedemokraterna ges yttrande- men inte beslutanderätt i utskotten. Så var det för Vänsterpartiet under mandatperioden 1991-1994. Det är inte en helt lyckad lösning, enligt Jenny Madestam.

-Vänsterpartister har vittnat om att det kändes som att de inte var vuxna nog att få vara med.

En följd blev också att vänsterpartister inte brydde sig om att yttra sig, eftersom deras röster inte räknades. Men att ge Sverigedemokraterna insyn i utskotten är ändå bättre än ingenting, tycker Jenny Madestam.

-En del av befolkningen vill se dem i riksdagen. Då kan man ta argumentationen istället för att putta ut dem genom dörren. Men det här är symptomatiskt för hela valrörelsen, säger hon.

Hedvig Eriksson

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.