Viktigt meddelande för Istaby
hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Sverige i Afghanistan:

Tolgfors hoppas på bred överenskommelse

Rapport
Publicerad 19 oktober 2010 - 07:20
Uppdaterad 19 oktober 2010 - 14:02

Försvarsminister Sten Tolgfors (M) hoppas på en bred överenskommelse när det gäller den svenska Afghanistaninsatsen som ska upp i riksdagen i början av november. Men åtminstone Vänsterpartiet håller fast vid sitt motstånd mot regeringens politik.

Svenskar i Afghanistan

På frågan om det är en kompromiss på gång svarar han i Gomorron Sverige:

-Ambitionen är det, och jag har också noterat att socialdemokratiska företrädare de senaste dagarna har uttryckt sig både ansvarsfullt och nyanserat om situationen i Afghanistan.

-Det är en svensk tradition, oavsett regering, att ha breda överenskommelser i riksdagen till stöd för de soldater som vi har ute i insatser. Jag hoppas på det även den här gången, för det vore viktigt för de män och kvinnor vi har att de känner att det finns ett brett stöd i riksdagen för vad man gör. Man ska aldrig behöva känna att man är ifrågasatt på hemmaplan.

Statsminister Fredrik Reinfeldt och utrikesminister Carl Bildt har bjudit in oppostitionsledaren Mona Sahlin till nya samtal den här veckan om Afghanistaninsatsen. Parterna är inriktade på att nå en kompromiss.

Försvarsutskottets ordförande, Håkan Juholt (S) betonar vikten av en bred politisk uppgörelse kring den svenska militära insatsen i Afghanistan.

-Min övertygelse är att just för att det är så allvarligt behövs det en bred politisk uppslutning, sade han.

Ohly backar inte
Vänsterpartiledaren Lars Ohly kan dock inte tänka sig att släppa kraven på att tillbakadragandet av de svenska trupperna ska påbörjas 2011 och vara avslutad 2013.

-Jag har svårt att se att vi skulle kunna flytta datumen, sade han vid en utfrågning hos riksdagsjournalisterna.

-Det behöver inte vara en stor mängd soldater som dras tillbaka 2011, men det ska vara tydligt att tillbakadragandet påbörjas.

Enligt Lars Ohly krävs ett byte av strategi, från militär till civil, för att det ska kunna bli en blocköverskridande uppgörelse.
-Men hittills finns inget som tyder på det, säger han.

Ohly sade dock också att om regeringen skulle vara beredd att diskutera ett stoppdatum är han beredd att lyssna.

Ohly ser det som uteslutet att Socialdemokraterna skulle göra upp på egen hand med regeringen.

-Mona Sahlin är en av arkitekterna bakom den rödgröna överenskommelsen och den är grunden. Ska vi flytta på oss måste alla tre vara överens.

"Soldaterna förtjänar bred uppgörelse"
Håkan Juholt (S) hoppas att regeringen lägger fram en proposition som är så utformad att helst alla riksdagspartier kan ställa upp på den.

-Det förtjänar Sveriges anseende i världen, soldaterna som är där, deras anhöriga och svenska folket.

TT: Är det lämpligt att sätta upp en tidtabell för tillbakadragandet av truppen?

-Jag har inga som helst synpunkter på det i dag, säger Juholt.

Nils Edman
nils.edman@svt.se
TT
TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.