Viktigt meddelande för Istaby
hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Mona Sahlin på väg till dagens möte med Fredrik Reinfeldt.

Sahlin nöjd efter Afghanistanmöte

Rapport
Publicerad 21 oktober 2010 - 14:12
Uppdaterad 21 oktober 2010 - 23:01

Koden för låset kan bli år 2014. Regeringen och de rödgröna fortsätter att försöka enas om de svenska trupperna i Afghanistan.

Video

Svenskar i Afghanistan

Senast den 4 november ska regeringens proposition komma till riksdagen om ännu ett års mandat för de nu cirka 500 svenska soldaterna i Afghanistan.

Med traditionens makt i ryggen vill regeringen ha bredast möjliga uppgörelse, och på torsdagen hade Socialdemokraternas (S) ledare Mona Sahlin samtal med statsminister Fredrik Reinfeldt, Moderaterna (M), och utrikesminister Carl Bildt (M).

-Jag bedömer att förutsättningarna för en sjupartiuppgörelse i riksdagen finns, sade Sahlin efter mötet.

De rödgröna vill att återtagandet av trupperna börjar första halvan av nästa år och är klar våren 2013. Nu tror Sahlin att 2014 kan vara en nyckel.

-För att nå en sjupartiuppgörelse behöver alla röra på sig.

Kanske i helgen
Även Reinfeldt ser öppningar, men vill inte säga att det måste vara sju partier. Han påminner i stället om att de borgerliga brukar enas med S i fråga om svenska soldater utomlands.

Sahlin informerade på eftermiddagen Vänsterpartiets ledare Lars Ohly och Miljöpartiets språkrör Maria Wetterstrand om mötet med Reinfeldt och Bildt.

Enligt Wetterstrand ska nu de tre rödgröna partierna vart och ett internt diskutera om de ska inleda förhandlingar med regeringen. Miljöpartiets riksdagsgrupp träffas på fredag.

Därefter ska de rödgröna ledarna diskutera ett eventuellt förhandlingsmandat åt Sahlin. Wetterstrand uppger dock att ett alternativ är att alla, inte bara Sahlin, deltar i förhandlingar med regeringen.

V_ledaren Lars Ohly säger att han är säker på att regeringen har insett att de rödgröna håller ihop.

SD utesluts
Reinfeldt och Sahlin är dock redan rörande överens i en fråga: Sverigedemokraterna (SD), som vill lämna 2013 men senast 2014, ska hållas utanför uppgörelsen. SD uppgav på torsdagen att de troligen lägger ner sina röster vid riksdagsomröstningen om propositionen saknar tidsplan.

Den afghanska regimen har själv sagt att den vill ta över säkerhetsansvaret i hela landet 2014.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.