hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Malmöpolisen vill ha förstärkning från hela landet

"Hela Sverige ska hjälpa till"

Rapport
Publicerad 29 oktober 2010 - 12:33
Uppdaterad 29 oktober 2010 - 13:46

Malmöpolisen får nu extra hjälp från Skånes övriga polisdistrikt. Runt 50 extrainsatta poliser har kallats in, och begäran har även gjorts till Rikspolisstyrelsen om fler poliser även från övriga delar av landet.

Skottdåd i Malmö

-Rikspolischefen har gett klara besked att här ska hela Sverige hjälpa till, säger Ulf Sempert, polismästare i Malmö.

De extra poliser som kallas in ska bland annat patrullera till fots, med hästar, på motorcyklar och i bilar, fordon som de har med sig till Malmö.

-Vi planerar för en uthållighet för ett antal veckor och månader framöver, säger Ulf Sempert.

Malmöborna uppskattar polisnärvaron
Enligt polisen märks också att den ökade polisnärvaron uppskattas av Malmöborna.

-Vi har fått ett oerhört gott bemötande, säger Ulf Sempert.
Närvaron gör det också enklare att komma i kontakt med folk för att inhämta information. Polisen behöver ännu fler tips för att komma vidare, fram till ett gripande av skytten.

-Ofta är det så att det lilla tipset som kanske inte verkar vara så betydelsefullt kan var det mest värdefulla, säger Börje Sjöholm, operativ chef för länskriminalen Skåne.

Fortfarande ingen misstänkt
Men trots flera hundra tips har polisen ännu ingen misstänkt i utredningen om det senaste årets runt 15 oförklarliga skjutincidenter i Malmö.

En person har skjutits till döds och åtta personer har skadats i skottlossningarna, som enligt polisen utförts av en ensam man. I flera fall har samma grovkalibriga handeldvapen använts.

Mannen tros vara 20-40 år och så bekant med staden att han snabbt och möjligen med hjälp av fordon tar sig från platserna.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.