hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Trängsel på T-Centralen.

Tågstrul lagom till jultrafiken

Rapport
Publicerad 21 december 2010 - 17:05
Uppdaterad 21 december 2010 - 21:08

Julhelgen kunde inte ha börjat sämre för SJ och tågresenärerna. Växelfel på södra och västra stambanan och ett stillastående tåg utanför Stockholm ledde till förseningar på flera timmar.

Trafikverkets information

SJ:s information

Trafikproblem i vinter

Årets största tågresehelg är här. SJ räknar med ungefär en miljon tågresor med start i morgon, onsdag.

Men redan i dag fick man fullt upp. Växelfel på södra och västra stambanan (Stockholm-Malmö och Stockholm-Göteborg) ledde till förseningar både till och från Stockholms central.

Alla tåg på väg till eller från Stockholm på den södra sidan av staden är nu försenade med två-tre timmar, enligt Tommy Andersson, pressinformatör på SJ.

Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen fick ett tåg från Linköping till Stockholm tekniska problem vid Stuvsta söder om Stockholm. Det blev stående och en lång kö av tåg bildades eftersom trafiken är tät vid den tiden på dygnet.

Också norr om Stockholm blev ett stående tåg hinder för trafiken. Där uppges förseningarna vara på mellan en och två timmar.

Många drabbade
Drygt 5.000 SJ-resenärer drabbades. På Stockholms central trängdes många irriterade resenärer.

-Det är andra julen jag står så här. Ändå trodde man att det skulle vara bättre, säger Christina Wöhrman.

-Det är jobbigt när man har barn och stor packning, säger Carolina Ortiz.

Låsta växlar
Enligt Trafikverket beror mycket av förseningarna på att man låst vissa växlar för att kunna rensa andra växlar från snö.

-Långsammare godståg som vanligtvis kan köra in på stickspår och invänta snabbare tåg har inte kunnat göra det i dag. Det har gjort att trafiken i stort gått långsammare, säger Daniel Widlund på Trafikverket.

Han kan inte säga hur länge växlarna kommer att vara låsta, och därmed riskera att orsaka fler förseningar.

-Det beror helt på vädret och hur snabbt vi hinner röja, säger han.

Tagit lärdom
Efter förra vinterns tågkaos har SJ rustat inför årets helger.

-Vi har tagit lärdom av förra vintern, till exempel genom att bygga ut våra fordon och öka vår bemanning. Bland annat har vi infört en helt ny kundgrupp som ska ansvara för att ta fram mat och taxi vid stora förseningar.

Under julen har SJ också ersättningsbussar och extratåg redo.

Även Trafikverket är bättre förberett, säger Daniel Widlund på Trafikverkets presstjänst.

-I Skåne har vi ställt in flera tåg i förväg fram till jul. Det gör vi för att våra arbetare ska kunna komma fram och rensa växlarna, säger han.

-Håll koll på trafikläget så tidigt som möjligt när du ska ut och åka, tipsar Daniel Widlund.

Jenny Modin
jenny.modin@svt.se
SVT-TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.