hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Mycket låga nivåer i vattenmagasinen

Rapport
Publicerad 20 januari 2011 - 14:27
Uppdaterad 20 januari 2011 - 15:12

Trots töväder, regn och översvämningar i Sydsverige är det fortsatt lågt i vattenmagasinen och el måste importeras.
Men elpriset fortsätter nedåt.

Elpriset

Spotpriser

Historiska spotpriser i december per kilowattimme:

2006 29,3 öre
2007 43,1 öre
2008 48,2 öre
2009 50,1 öre
2010 83,4 öre

TT

Det har helt enkelt regnat och töat på fel ställen. I Norrland, där de flesta av de större vattendrag som är viktiga för vattenkraftsproduktionen av el finns, fortsätter nivåerna i magasinen att minska.

Fyllnadsgraden sjönk till under 40 procent i förra veckan, enligt Svensk Energi. Normalt för årstiden är att vattenmagasinen ska vara fyllda till drygt 60 procent.

Och trots att alla tio kärnkraftsreaktorer är i gång just nu räcker inte den svenska elproduktionen till utan el måste importeras.

Fjärrvärme har ökat
Elpriset på den nordiska elbörsen Nordpool har den senaste veckan sakta krupit nedåt jämfört med decemberpriserna och ligger nu på cirka 57 öre kilowattimmen. Snittpriset för december på spotmarknaden blev i snitt 83 öre per kilowattimme.

Samtidigt visar statistik från Energimyndigheten att användningen av el och olja för uppvärmning i småhus har minskat under de senaste fyra åren. Fjärrvärme och biobränslen har ökat.

Statistiken visar också att villor och radhus byggda på 2000-talet i snitt använder hälften som mycket energi som ett småhus byggt 1940 eller tidigare.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.