hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Rapport granskar elnätspriserna

Eljättarnas chockhöjningar

Rapport
Publicerad 27 februari 2011 - 15:08
Uppdaterad 27 februari 2011 - 22:02

Eon och Vattenfall har chockhöjt sina elnätspriser med över 30 procent de senaste tre åren. Det är mer än dubbelt så mycket som resten av elbolagen i Sverige. Nu får den inspektion som ska granska elnätsföretagen kritik.

Video

Elpriset

Elnätavgiften är den avgift som elkunder inte kan påverka, den avgift som bolagen tar ut för nätet som förser konsumenterna med el. Att byta elnätsleverantör går inte och då återstår bara att snåla på elförbrukningen. Det kan vara nog så svårt en bister vinter som denna har Ann-Brith Rehnwall fått erfara.

-Jag använder lågenergilampor och sedan tar jag på mig raggsockor och tröja istället för att höja värmen, berättar hon.

-Så jag har inte så mycket främmande nu för tiden, konstaterar hon, för ingen vill komma hit när det är så kallt.

Ann-Brith Rehnwall har Eon som nätleverantör, ett av de 170 elnätbolag i Sverige som får leverera ström.

Höjning
Det är Eon och Vattenfall som sticker ut när det gäller elnätsavgifter, visar en ny undersökning. De två eljättarna har höjt sina priser med över 30 procent de senaste tre åren. Det är dubbelt så mycket som de andra elnätsbolagen.

-Det är oerhört stora ökningar. Det är alldeles för mycket, säger Per Forsling, energiexpert på Fastighetsägarna.

Det är några av de största boendeorganisationerna som har gjort en genomgång över prisutvecklingen för flerbostadshus. Granskningen visar att det 2008 skedde ett trendbrott i Sverige. Det var då elnätspriserna började skena. Enligt fastighetsägarna beror det på att Energimarknadsinspektionen, som ska övervaka att vi kunder inte betalar för mycket, inte gör sitt jobb.

Myndigheten kritiseras
-Vi vill ju inte att de försvarar höga priser eller stora prisökningar. Vi vill ju att de ser till att kunderna får så låga prisökningar som möjligt. Det är en monopolmarknad, och det är viktigt att vi har en myndighet som agerar kraftfullt. Det har de inte gjort de senaste åren, säger Per Forsling.

-Energimarknadsinspektionen tittar inte på elmarknaden utifrån kundens perspektiv, de tittar på vad bolagen får för konsekvenser.

Fram till år 2008 var Energimarknadsinspektionen indragen i en rättsprocess mot de största elnätsbolagen. Under den tiden var prishöjningarna låga, men sedan dess har priserna dragit i väg.

"Skäliga"
Energimarknadsinspektionen tillbaka visar dock anklagelserna från Fastighetsägarna och menar att Eons och Vattenfalls prishöjningar varit skäliga.

-Elbolag som har höjt sina nätavgifter har legat still tidigare, förklarar Caroline Törnqvist på Elmarknadsinspektionen.

Höjningen är också motiverad, enligt Caroline Törnqvist, eftersom det handlar om att se till att elnätet fungerar i dag och om femton, tjugo år.

Vinstökning
Samtidigt har vinsten för de båda eljättarna dragit i väg. Under perioden 2007-2009 mer än tredubblade Vattenfall sin vinst till 805 miljoner kronor och Eon nästan femdubblade vinsten till drygt 1,8 miljarder kronor.

Fakta - två olika avtal

Så här skriver Konsumenternas elrådgivningsbyrå:

• På elmarknaden har du som konsument två avtal, ett elnätsabonnemang och ett elhandelsavtal.

• Nätkostnaden eller nätavgiften är det du betalar för drift och underhåll av elledningarna och transport av elen till ditt hus eller lägenhet.

• Eftersom elnät är en monopolverksamhet finns det bara en nätägare inom varje område som fått tillstånd, en så kallad nätkoncession.

Energimarknadsinspektionen ska bland annat kontrollera att nätföretagen:

• Inte tar ut för höga avgifter

• Har en god leveranskvalitet

• Läser av kundernas elmätare enligt gällande bestämmelser

• Sköter kundernas byten av elhandlare på ett korrekt sätt

Källa: Konsumenternas elrådgivningsbyrå

Reporter:
Jan Nylander
jan.nylander@svt.se
Webbreporter:
Thomas Larsson
thomas.larsson@svt.se

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.