Viktigt meddelande för Istaby
hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Nya uppgifter

Kungens vän försökte tysta skandalbokskälla

Rapport
Publicerad 19 maj 2011 - 06:37
Uppdaterad 20 maj 2011 - 19:06

Några av kungens närmaste vänner har haft förhandlingar med den påstådda gangsterledaren Milan Sevo. Detta för att få en dementi från en av huvudkällorna till boken "Den motvillige monarken" som släpptes i höstas.

Källan säger sig också ha haft bildmaterial på kungen och hans vänner som han ville ha pengar för.

SVT har fått ta del av ljudfiler från förhandlingarna som skett mellan kungens vänner och Daniel Webb, Milans Sevos ombud.

Ännu en bok avslöjar kungavännerna
Att kungens närmaste vänner haft möten med påstådda gangsterledaren Milan Sevos ombud framkommer i en ny bok "Den svenske gudfadern" av författaren och journalisten Nuri Kino. Boken handlar om Milan Sevo och den kommer ut i morgon fredag.

Den 4 november i fjol släpptes "Den motvillige monarken" och orsakade stor debatt. En av huvudkällorna i boken var porrklubbsägaren Mille Markovic som berättade om kungen och kungavännernas festande.

I samband med boksläppet deltog porrklubbsägaren Mille Markovic i TV4:s "Kvällsöppet" och berättade att han har bilder på kungen och kungens vänner när de festar.

Ombudet hade dold mikrofon
Den 9 november i fjol träffade en av kungens närmaste vänner, affärsmannen Anders Lettström, den påstådde gangsterledaren Milan Sevos ombud, Daniel Webb.
Daniel Webb spelade in mötet med en dold mikrofon.
SVT har fått ta del av ljudfiler från detta möte:
- Men hur vill ni att jag ska gå vidare, ta upp kontakten? frågar Daniel Webb.

Anders Lettström svarar:

-Ja, ta kontakt och försök ta reda på vad är agendan, vad vill han och vad har han.

- Bra, då börjar vi där, säger Daniel Webb på ljudupptagningen.

Orolig för info om porrklubbsbesök
Enligt Ekot var kungens vänner oroliga för att porrklubbsägaren Mille Markovic skulle ta fram bilder och berätta om kungen och kungens vänners porrklubbsbesök.

- De ville ha information om vad Mille ville, vad han hade, vad man kunde göra åt det och i så fall hur mycket det kostade om det då fanns bildmaterial, videomaterial eller ljudmaterial, säger Daniel Webb till Ekot.

Oron för att Markovic skulle publicera bilderna var alltså stor, eftersom han gått ut offentligt och berättat om bilderna.

Daniel Webb tog kontakt med Mille Markovic och tar då upp frågan om en dementi, alltså att han skulle förneka det han berättat i andra delen av "Den motvillige monarken" samt att han skulle överlämna bildmaterial.

Vill ha pengar för dementi
Efter detta har Daniel Webb ytterligare ett möte med kungens vän Anders Lettström. Vid ljudupptagningen, som SVT har tagit del av, säger Daniel Webb:

- Jag kan få honom att göra dementi, men det är klart att han vill ha pengar, säger Daniel Webb i inspelningen.

Anders Lettström svarar:

- Låt mig överväga och se hur vi kan hantera det, se om det överhuvudtaget finns något ställe att mötas på. Risken är ju att han lever i någon fantasivärld när det gäller den biten. Kanske, jag vet inte. Alla vill väl egentligen få lugn och ro och slippa det här eländet.

Prislappen tiotals miljoner
Förhandlingarna fortsätter och vid nästa möte har kungens vänner diskuterat prislappen om tiotals miljoner. När de väl får se bilderna börjar de pruta och affärerna har ännu inte avslutats, säger Daniel Webb till Ekot:

- Med facit i hand ville kanske kungens vänner bara skydda kungens vänner, inte kungen. När de sett materialet kanske de kommit fram till att det inte var lika intressant. Varför de inte ville hålla överenskommelsen kan inte jag säga, säger Daniel Webb, som inte vill gå in på vad för sorts material det handlar om.

SVT har sökt Anders Lettström vid flera tillfällen utan framgång.
Till Ekot säger han:

-Jag har inte gett något uppdrag till någon så det tror jag är helt fel.

Han skickar också ett mail till Ekot:

"Jag har aldrig träffat eller talat med Mille, Milan etc. Jag har genom bekantas bekanta fått erbjudande att köpa foton och dementier av lögner, vilket jag avböjt."

Karin Wettre
karin.wettre@svt.se

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.