Publicerad 20 maj 2011 - 18:12 Uppdaterad 23 maj 2011 - 19:55
Kungen vill inte kommentera uppgifterna om att hans nära vän Anders Lettström ska ha kontaktat kriminella för att stoppa komprometterande bilder av honom.
Enligt uppgifter i den nya boken "Den svenska gudfadern" om den utpekade ligaledaren Milan Sevo framkommer det att Sevos medarbetare Daniel Webb ska ha kontaktats av kungavännen Anders Lettström i ett försök att köpa de känsliga bilderna och en dementi.
I möten mellan Lettström och Webb ska Lettström ha försökt få Webb att agera mellanhand mellan honom och den f.d. porrklubbsägaren Mille Markovic, som har tillgång till bilderna.
De summor som diskuterades var på tiotals miljoner kronor. Rapport har sökt Anders Lettström för en kommentar, men inte lyckats nå honom.
Förnekar inblandning Hovet säger i dag till Rapport att kungen inte har varit inblandad i de förhandlingar Lettström fört.
-Vi är kristallklara på detta. Det här är någonting som den här personen har gjort på helt eget initiativ, han har agerat helt självständigt, utan att ta några kontakter med varken hovet eller kungen, säger Hovets informationschef Bertil Ternert till Rapport
Det finns ju dem som har ifrågasatt lämpligheten i att kungen figurerar i sådana här sammanhang med tanke på att han är statschef. Hur ser du på den säkerhetsrisk det kan innebära? -De här initiativen och kontakterna har varit obekanta för oss och det är sånt som vi nu i efterhand får ta ställning till, vad den här personen har involverat sig i och vad det får för konsekvenser i övrigt. Mer än så kan jag inte säga nu, för det här är nya uppgifter, nya bandinspelningar med mera, säger Bertil Ternert.
Enligt TT ska kungen själv ha hört inspelningarna där Lettström samtalar med Daniel Webb.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.