Viktigt meddelande för Istaby
hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Kungen och drottningen besökte Nykvarns kommun i Stockholms län den 25 maj Foto: Scanpix

Därför tvingades kungen tala ut om skandalerna

Rapport
Publicerad 30 maj 2011 - 15:39
Uppdaterad 30 maj 2011 - 19:42

Ikväll gav kung Carl XVI Gustaf sin första intervju efter alla påståenden, anklagelser och skandalskriverier om hans umgänge och hans vänners förehavanden.

Hårda krav

K-G Bergström, tidigare inrikespolitisk kommentator på SVT, tycker att kungen bör abdikera.

Carl XVI Gustaf

• Carl XVI Gustaf (Carl Gustaf Folke Hubertus) är Sveriges kung sedan den 15 september 1973 då han 27 år gammal efterträdde sin farfar, kung Gustaf VI Adolf.

• Född den 30 april 1946, son till arvprins Gustaf Adolf som omkom i en flygolycka 1947 och prinsessan Sibylla som avled 1972.

• Gift med drottning Silvia sedan den 19 juni 1976. Pappa till kronprinsessan Victoria, född 1977, prins Carl Philip, född 1979, och prinsessan Madeleine, född 1982.

TT

Under de senaste dagarna har det kommit alltfler krav på att kungen ska framträda och förklara vad som hänt och vad hans egen roll varit under den turbulenta tiden.

Något som många har frågat sig är hur kungen reagerat på de opinionsundersökningar som visar att en majoritet av svenskarna vill att hans dotter, kronprinsessan Victoria, så fort som möjligt tar över jobbet som statschef.

I förra veckan publicerade kungen en skriftlig kommentar där han tog avstånd från all form av förhandling med kriminella - detta sedan det kommit fram att hans vän Anders Lettströms tagit kontakt med kriminella kretsar med anledning av bilder som påstås visa kungen i olämpliga miljöer.

Strippklubbar
Uppmärksamheten inleddes i samband med boken Carl XVI Gustaf - Den motvillige monarken.

Boken beskrev den värld där kungen umgicks i början av sin tid som monark - enligt författarna innefattade den bland annat otrohetsaffärer och besök på stripklubbar.

Uppgifter om att kungen fotograferats i dessa sammanhang publicerades senare i ytterligare en bok, och där beskrevs också hur kungens vän Anders Lettström försökt ta kontakt med grovt kriminella för att stoppa bilderna.

Lettström tog i förra veckan på sig skulden för kontakterna och bad kungen om ursäkt i ett mejl.

-Han är en gammal vän, men omdömet fungerade inte den här gången. Han har förbrukat mitt förtroende, säger kungen till TT.

Örjan Magnusson
orjan.magnusson@svt.se

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.