Viktigt meddelande för Istaby
hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Diskmedel lika bra som mögeltvätt

Rapport
Publicerad 9 juni 2011 - 10:32
Uppdaterad 9 juni 2011 - 20:10

Under fyra års tid har Folksam testat mögeltvättmedel för träfasader. Resultatet är att vanligt diskmedel fungerar lika bra som dyra specialmedel.

Hela rapporten här

-Det är förstås oacceptabelt att dyra specialprodukter inte fungerar bättre än vanligt diskmedel. Det är viktigt att man som konsument känner till detta, säger Folksams miljöchef, Jan Snaar, i ett pressmeddelande.

Testet av mögeltvätt ingår i Folksams färgtest av de vanligaste utomhusfärgerna i Sverige. Förra året fick bara 7 av 45 testade färger godkänt och 21 utomhusfärger hade efter två år möglat så mycket att Folksam helt avrådde från köp.

Mögel har ökat kraftigt
Mögel och algpåväxt på målade trädetaljer har ökat kraftigt de senaste åren. Enligt Folksam kan en anledning vara att många av de färger som används inte är optimerade för att stå emot det svenska utomhusklimatet.

Färgindustrins standardråd är därför att underhållstvätta huset varje eller vartannat år. Råd som innebär mycket arbete och som dessutom kan vara kostsamt om man använder de dyra specialmedel som finns på marknaden.

Färgfabrikanter sågar testet
Olof Holmer är vd för branschorganisationen Sveriges Färgfabrikanters Förening (SVEFF) och utbildad ekotoxikolog. Han kallar Folksams test för oseriöst och "tragiskt".

-De tar inte fasta på den här oerhört viktiga saken att man måste faktiskt inte bara ta bort det synliga utan döda av även det som inte syns. Vi har påpekat det massor av gånger, säger han till TT.

-Det är två saker man ska skilja på här. Det ena är att tvätta bort det som synligen är ett problem. Där är vår rekommendation också att pröva med diskmedel. Men om du ska måla om tycker vi definitivt att du ska använda ett desinficeringsmedel. Det gör inte nödvändigtvis att det ser snyggare ut, men då tar du inte bara bort de synliga organismerna utan dödar av dem också. Det gör inte diskmedel, fortsätter Olof Holmer.

-Vår undersökning visar att inget tvättmedel klarar att hålla möglet borta ens ett år. Efter fyra år har de flesta färger lika mycket påväxt som innan tvättningen, eller mer. Ett flertal färger krackelerar och flagnar av och många färger visade också kraftig algpåväxt, säger Jan Snaar.

Lika bra med diskmedel
Enligt Folksam är det bästa sättet att komma till rätta med mögel och alger att först tvätta fasaden och sedan måla med en bra färg. Och när det gäller tvätt så går det alltså lika bra med diskmedel som med dyrt specialmedel.

-Vårt test visar att Yes, som inte marknadsförs som verksamt mot mögel, är lika effektivt som flera av de dyra medlen. Dessutom är Yes ett av de mest miljövänliga alternativen i testet, förklarar Jan Snaar, Folksams miljöchef.

Johan Lundin/TT
johan.lundin@svt.se

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.