Viktigt meddelande för Istaby
hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Löfven: Regeringen för passiv

Rapport
Publicerad 27 juni 2011 - 15:25
Uppdaterad 27 juni 2011 - 16:28

IF Metalls förbundsordförande Stefan Löfven är kritisk mot regeringens hantering av Saabs kris.

Saab

"Klockan tickar och tusentals jobb riskeras. Alla aktörer måste agera konstruktivt och regeringen måste ta på sig en samordnande roll", skriver Löfven i ett uttalande.

Samtidigt jobbar IF Metall för högtryck med att få medlemmarnas betalningsuppmaningar klara.

Om man inte kan få ut lönerna på något sätt kan man tvingas begära Saab i konkurs, för att få ut pengar från den statliga lönegarantin istället.

-Det är mycket administration, men vi hoppas bli klara i morgon eller i övermorgon, säger Lisa Wernstedt, informatör på IF Metall.

Fackförbundet Unionen samlar just nu in uppgifter om deras medlemmar på SAAB och tror att betalningsuppmaningarna för merparten av de 1000 medlemmarna ska vara inne i slutet av nästa vecka.

Kritiserar regeringen
"Jag kan inte tänka mig att till exempel den franska eller tyska regeringen hade stått vid sidan om och väntat på en lång process utan att försöka påverka den när det gäller industri som är av nationellt intresse", fortsätter Löfven.

Löfven pekar på att Saab Automobiles tidigare ägare General Motors (GM) redan i april sade att de är beredda att acceptera den ryske finansmannen Vladimir Antonov som ny ägare, men att det återstod vissa frågetecken.

"Regeringen, GM och Europeiska investeringsbanken (EIB) måste tillsammans räta ut dessa frågetecken omgående", skriver Löfven.

I går rapporterades om att facken förebereder sig för det värsta:

Reinfeldt vill inte spekulera
Statsminister Fredrik Reinfeldt betonar att han inte vill spekulera i en konkurs för Saab. På frågan om vad regeringen kan göra för att hjälpa de Saabanställda, svarar han därför försiktigt:

-Det finns en väldigt upparbetad förmåga och erfarenhet i Sverige att stödja människor i omställning. Det är människorna vi ska satsa på, det är människorna vi ska hjälpa att komma vidare till den del av ekonomin som växer, säger han.

-Vi har det uppenbara ansvaret att finnas till stöd för olika former av omställning om det skulle bli aktuellt.

Reinfeldt uppger att han tror på "den svenska modellen att satsa på människor, inte bevara strukturer och fabriker precis som de alltid sett ut".

-Jag tror på en ekonomi som har förmåga att ställa om. Där människor kan komma vidare till den delen av ekonomin där jobben växer, där det finns tillväxt. Vi ska bara säkerställa att man får hjälp på vägen om det behövs, säger Reinfeldt

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.