Nästan 1 av 10 svenskar utsatt för bedrägerier
|
|
Publicerad 19 juli 2011 - 06:08
Uppdaterad 19 juli 2011 - 10:07
|
Nästan var tionde bank- eller kreditkortkund har det senaste året utsatts för misstänkt kort- eller kontobedrägeri, visar en enkätundersökning som SVT låtit göra.
Det här är de vanligaste bedrägerierna |
• Skimning innebär att bedragaren använder en speciell avläsare för att kopiera innehållet i magnetremsan på ett kontokort. Informationen läggs över på ett annat kort, som används för att betala med, men den ursprungliga ägaren blir betalningsskyldig. • Pharming betyder att bedragare automatiskt kan skicka en intet ont anande användare till en falsk webbplats som fortfarande ser ut som en den äkta platsen och därmed lura personen som tror sig vara på rätt webbplats. • Phishing innebär att bedragaren använder sig av någon som låter sig luras att uppge vissa uppgifter. Den vanligaste metoden är att via e-post hävda att någon slags händelse inträffat som kräver att kunden "verifierar" de data som avsändaren/banken rimligtvis ska ha.
Under en lunchrusning i centrala Stockholm rullar pengarna, men inte i form av kontanter, nu är det svischandet av kort och knappandet av koder. När SVT pratar med folk på stan så är det inte många som bryr sig om hur säker eller osäker penninghanteringen är. -Man litar på att det är säkert så länge det inte har hänt någonting men den dag det händer kommer man förstås att bli orolig, säger Birgitta Skoog. Blev bedragen En som har blivit bedragen är Kicka Broberg: -Det var någon som använde mitt kort och handlade på Statoil. Någon hade kommit över mitt kontonummer, men jag vet inte hur, säger hon. Kicki Broberg är långtifrån ensam om att ha blivit kortbedragen. Enligt den färska enkätundersökning som SVT låtit Sifo göra uppger 8 procent av drygt 1.100 tillfrågade, nästan en av 10, att de någon gång under det senaste året antingen själv tvingats spärra eller att banken spärrat deras kontokort på grund av misstänkt bedrägeriförsök eller att pengar verkligen försvunnit från deras konton. Medger ökning Som vanligt vill bankerna inte uppge storleken eller värdet på bedrägerierna men medger en ökning: -Jag har inga siffror nu på om det är si eller så många kronor som försvinner. När det gäller att försöka få kunder att lämna ut koder till internetbanksdoser och lämna ifrån sig koder till sina bankkort så är det i ökande, säger Bertil Ellvén, säkerhetschef på Swedbank. Lennart Broman lennart.broman@svt.se Inger Haupt inger.haupt@svt.se |