hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Regeringen vill förlänga Libyen-insatsen

Rapport
Publicerad 4 augusti 2011 - 19:14
Uppdaterad 4 augusti 2011 - 19:28

De svenska regeringspartierna är beredda att förlänga den svenska insatsen i Libyen. Det visar en rundringning som Rapport har gjort.

Uppror i Libyen

-För min del menar jag att Sverige bör vara berett att stanna kvar och fullgöra den här insatsen så länge operationen pågår. Trycket mot Khadaffi-regimen får inte försvagas. Det skulle det göra om länder börjar dra sig ur, säger folkpartiledaren Jan Björklund till Rapport.

Även de övriga regeringspartierna är positiva till att förlänga den militära insatsen i Libyen efter det att mandatet för den pågående insatsen går ut i september. Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna säger nej till en fortsättning medan Miljöpartiet och Socialdemokraterna inte vill ge ett klart besked i nuläget.

Senast Sverige förlängde sitt deltagande drogs antalet plan ner samtidigt som Sverige erbjöd en marin bordningsstyrka. Inget land har dock visat något intresse för bordningsstyrkan. Det förvånar inte Björklund.

-Den var ju en eftergift för Håkan Juholts skull.

Undvika tidsnöd
Socialdemokraterna Urban Ahlin säger att regeringen ännu inte kontaktat partiet angående en förlängd insats. Ahlin tar inte Björklunds utspel riktigt på allvar.

-Vi kan inte utgå från att han företräder regeringens åsikt. Han är inte den perfekte talesmannen i de här frågorna, säger Ahlin.

Samtidigt vill Ahlin undvika den tidsnöd som uppstod förra gången.
-Det ska vi inte behöva göra när vi vet när tiden går ut och man kan planera i förväg.

Rapport/TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.