hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Nu läggs Breiviks offer i jorden

Rapport
Publicerad 4 augusti 2011 - 19:55
Uppdaterad 4 augusti 2011 - 21:17

I två veckor har Norge försökt förstå vad som hände, varför Anders Behring Breivik gick till anfall mot försvarslösa barn. "En av de mörkaste dagarna i Norges historia", sade Gro Harlem Brundtland i ett begravningstal.

Terrordåden i Norge

Över hela landet hölls begravningar för offren för terrordåden - 18 ceremonier till antalet, med 31 till på fredagen, de flesta för barn och ungdomar.

I Stavangers domkyrka begravdes 16-åriga Marianne Sandvik. Norges tidigare statsminister höll tal vid kistan och grät. Brundtland hamnade genom sin ikonstatus inom arbetarrörelsen i sökljuset för Anders Behring Breiviks jakt på lämpliga måltavlor när han planerade terrorattackerna, som så fullständigt slog landet ur balans.

"Ser dem hela tiden"
Att hon var villebråd för en målmedveten massmördare visste inte Brundtland när hon timmarna före skotten började falla på Utöya höll tal för fullt hus på AUF:s sommarläger.

-Jag minns de hundratals glada och optimistiska ungdomarna från den fredagen. Jag ser deras ansikten framför mig hela tiden, berättade Brundtland i begravningstalet.
-Det här kommer alltid att förbli en av de mörkaste dagarna i Norges historia.

Efter bomben i Oslo talade Marianne med sin far på telefon.

-Jag sade att de måste vara försiktiga, berättade fadern i kyrkan.
-"Ingen fara", svarade hon. "Det här är den tryggaste platsen på jorden, pappa."

Marianne sköts i vattnet av Breivik när hon försökte simma från Utöya.

Hur kunde det hända?
I två veckor har Norge försökt återfå balansen. Allting nagelfars. Frågor om ordens makt och yttrandefrihet ställs. Politiker som Fremskrittspartiets Siv Jensen säger att debattklimatet kommer att ändra karaktär nu. Högerextrema miljöer har hamnat i fokus; polisen vill förhöra bloggare för att "skapa sig en bild". Polisens eget agerande kritiseras, varför dröjde det så?

Flera överlevande vittnar också om skuldkänslor. Varför står de levande kvar efter att 69 av andras liv släcktes på Utöya? Boende i närheten av ön, som åkte ut med båt gång på gång och räddade många dussin liv, lider kval för att de var tvungna att vända när kulorna ven - och lämna människor att dö i vattnet bakom sig.

Vill se reaktionen
Den skyldige, Anders Behring Breivik, som sitter isolerad på Ila-fängelset, har inte visat några känslor. Men enligt hans advokat så är han mycket nyfiken på omvärldens reaktion.

-Han ställer frågor om allmänhetens och mediernas intresse, och han kunde ju själv se genom fönstret på väg till häktningsförhandlingarna. Han är nyfiken på hur Europa, världen och Norge reagerar, säger Geir Lippestad till Aftenposten.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.