hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Även tjänstemannalöner kan försenas

Rapport
Publicerad 25 augusti 2011 - 07:17
Uppdaterad 25 augusti 2011 - 12:47

Även Saabtjänstemännens löner, som ska betalas ut på fredag, riskerar att bli försenade, enligt Gunilla Gustavs på Saab Automobiles informationsavdelning.

Kommentar Jan Nylander:

Saab

När det gäller Metallarbetarnas löner, som skulle ha betalats ut på torsdagen, stod det klart redan i onsdags att det inte blir några pengar på torsdagen.

-Vi jobbar så intensivt vi kan, säger Gunilla Gustavs på torsdagsmorgonen om försöken att få fram pengar så fort som möjligt till de anställdas löner.

-Vi ska inte särskilja Metallarna och tjänstemännen så att en grupp får och en grupp får inte, säger Gunilla Gustavs.

-Alla behandlas lika.

Facket har fullmakt
-Det är ytterst allvarligt att lönerna blir försenade. Saab har till midnatt på sig att betala, men om det inte har kommit några pengar då så börjar arbetet med att lämna in betalningsuppmaningar till företaget i morgon, säger Lars Ankarfjäll, pressombudsman på IF Metall.

De cirka 1 500 metallarna har via sitt medlemskap gett facket fullmakt, så det behövs inte någon insamling av underskrifter som Unionen gör. Däremot måste IF Metallklubben ha uppgift om varje enskild medlems lön.
Det sker antingen via företaget eller via lönespecifikationer från de anställda.

-Vi kan inte lämna in krav för några anställda i taget utan måste ha koll på hela fordran. Troligen blir det inte klart i morgon utan snarare i början av nästa vecka, säger förbundsjuristen Darko Davidovic.

Sju dagar
Saab har sju dagar på sig att betala från det att fordran har delgivits bolaget. Sedan har facket tre veckor på sig att begära Saab i konkurs då den statliga lönegarantin går in.
Innan den betalas ut kan det ta ytterligare några veckor. I värsta fall kan de Saabanställda få vänta uppemot två månader på pengar.

-Ja, det är inte omöjligt. Men det kan också gå snabbare eftersom vi teoretiskt kan begära bolaget i konkurs redan den åttonde dagen, säger Darko Davidovic.

En lösning för de anställda kan bli nödlån via facket.
Förhoppningen är att det inte går så långt som konkurs.

-Vi hoppas att de skakar fram pengar. Det finns ju många som tror på den långsiktiga afffärsplanen, säger Lars Ankarfjäll.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.