hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Martin Schibbye och Johan Persson Foto:SVT

Svenskar riskerar fällande dom

Rapport
Publicerad 8 september 2011 - 15:24
Uppdaterad 8 september 2011 - 17:06

Allt talar för en fällande dom mot de två svenska journalister som sitter fängslade i Etiopien, bedömer en expert på etiopisk lag. I så fall väntar mångåriga fängelsestraff. Samtidigt värderas chansen till nåd som stor.

Svenska journalister fängslade i Etiopien

Martin Schibbye och Johan Persson åtalades i tisdags i Etiopien för terrorbrott och illegal inresa i landet. De greps av etiopiska trupper den 1 juli när de tillsammans med rebeller från gerillan ONLF passerade gränsen från Somalia till det omstridda området Ogaden. De har erkänt att de tagit sig in olagligt i Etiopien men förnekar terroristbrott.

Långt fängelsestraff
I och med åtalet har den politiska diplomatin spelat ut sin roll och svenskarnas öde kommer nu med största sannolikhet att avgöras i rättssalen, enligt Kjetil Tronvoll, professor vid International Law and Policy Institute i Oslo och expert på etiopisk lagstiftning.

-Vi kan vänta oss en domstolsprocess. Fälls de väntar troligen ett långt fängelsestraff. Terrorism straffas i Etiopien med fängelse på livstid. Även dödsstraff ingår i straffskalan, men det verkställs sällan, säger Kjetil Tronvoll.

Juridiskt ser situationen för svenskarna inte särskilt lovande ut, enligt Tronvoll. Mest allvarligt är att de gjorde sällskap med ONLF-gerillan som av etiopiska myndigheter stämplas som en terroristorganisation.

-Med den information vi har i dag tyder allt på att det blir en fällande dom. Krafter i den etiopiska regimen vill på detta sätt statuera ett avskräckande exempel.

Hopp om nåd
Etiopisk rätt erbjuder dock möjligheter till benådning.

-Det vanliga är att man sitter ett tag i fängelse, upp till två år, innan man benådas av presidenten, säger Tronvoll, som tror på stora chanser till straffmildring för svenskarna.

Såväl svenska utrikesdepartementet som Journalistförbundet hävdar att svenskarna befann sig Ogaden på ett journalistiskt uppdrag.

Suspekt bevisning
Enligt regeringstalesmannen Shimelis Kemal består bevisningen bland annat av en propagandafilm med svenskarna som i somras spreds på en etiopisk nyhetssajt.

Shimelis hänvisar i samtal med Ekot i Sveriges Radio till en sekvens där Johan Persson håller i ett automatvapen och tar det till intäkt för att svenskarna ska ha fått vapenutbildning.

Sekvensen är beslagtagen från svenskarnas eget filmmaterial och är misstänkt tillrättalagd. Bland annat tycks ljudet av ett skott, när Persson håller i vapnet, vara pålagt.

Svenskarna upprörda
Persson och Schibbye är enligt Kjell Persson, Johan Perssons pappa, mycket upprörda över filmen.

-De anser att den är manipulerad, säger han.

Sekvensen är inte heller tagen i Ogaden, utan i Somalia.

-Det är inte ONLF på filmen, det är deras egna säkerhetsvakter, säger Kjell Persson.

Enligt honom har de båda reagerat på åtalet med en vilja att kämpa för sin rätt.

-Vad de vill förmedla är att detta är ett viktigt mål för pressfriheten.

Han säger att de efter omständigheterna är vid gott mod.

Enligt uppgift till Kjell Persson skulle svenskarna flyttas under torsdagen från polishäktet i Addis Abeba till fängelset Kality i huvudstadens utkanter.

Där rapporteras många häktade oppositionella personer hållas inspärrade.

Fakta: Greps under eldstrid

* Frilansjournalisten Martin Schibbye, 30, och fotografen Johan Persson, 29, åkte till Etiopien för att rapportera från området Ogaden.

* Männen skulle åka runt tillsammans med gerillan ONLF (Ogadens nationella befrielsefront).

* Den 1 juli skottskadades och greps de av etiopisk militär vid en eldstrid i det omstridda området.

* De fördes till arrest i Jijiga och sedan vidare till Addis Abeba där de ställdes inför häktningsdomstol.

* Den 6 september åtalades de tillsammans med två gerillamedlemmar för terrorbrott och illegal inresa i landet.

Källa: TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.