hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Regeringen avvaktar

Rapport
Publicerad 8 september 2011 - 16:29
Uppdaterad 8 september 2011 - 17:13

Saab kommer ju att överklaga beslutet, så nu får vi se hur processen utvecklas, säger finansminister Anders Borg.

Saab

-Det centrala är att vi kommer att stå vid sidan och stötta alla försök att säkra en produktion i Saab, att bolaget i en form kan finnas framöver, samtidigt som vi noggrant säkrar skattebetalarnas pengar, säger han och tillägger att staten har goda panter för de lån som getts.

Det troliga enligt Borg är att man kommer att städa i bolaget och skapa en ny grund.

-Jag föreställer mig att den del av produktionen kan drivas vidare och vara varaktig, men det är inte upp till mig att bedöma, säger han.

På frågan om regeringen har en plan för att stödja människor som nu riskerar att bli arbetslösa svarar han:

"Finns resurser för hjälp"
-Vi är ännu inte framme vid en sådan punkt. Vi har ännu inga varsel.

-Blir det uppsägningar så kommer det att finnas resurser från samhällets och statens sida för att ge stöd och hjälp. Vi har trygghetssystem och lönegaranti, vi har betydande resurser i Arbetsförmedlingen om det skulle behövas. Men den rättsliga processen måste slutföras och sedan får vi se vem som ska leda och äga bolaget.

Socialdemokraterna kräver att regeringen reder ut frågan om huruvida Antonov är en möjlig ägare av Saab eller inte. Men Borg anser att den frågan inte ligger på regeringens bord.

Odell: Inte slutet
-Tingsrättens avslag är inte slutet för Saab, jag hoppas att vi får se ytterligare ansträngningar för att lösa den här akuta situationen, säger Kristdemokraternas näringspolitiske talesman Mats Odell.

Fordonsindustrin är en viktig del av Sveriges välstånd, enligt Odell. Han menar att uppslutning och ansvarstagande krävs från alla inblandade.

-Utgången av det här beror också på hur lång tid ytterligare som Europeiska investeringsbanken och de kinesiska myndigheterna anser att de behöver för att avgöra om man kan acceptera de nya ägarna, säger Mats Odell.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.