hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Saab överklagar på måndag

Rapport
Publicerad 9 september 2011 - 08:37
Uppdaterad 9 september 2011 - 13:52

Saab Automobiles ägare Swedish Automobile ska på måndag lämna in sitt överklagande av Vänersborgs tingsrätts beslut om att neka företaget rekonstruktion till hovrätten.
Företaget räknar med att rätten sedan fattar ett snabbt beslut.

Saab

Under tiden fortsätter diskussioner med flera parter i försöken att finna kortsiktig finansiering, skriver bolaget.

-Vi kommer att ge mer information om hur det går med de kinesiska myndigheternas process att godkänna att två kinesiska bilföretag går in som delägare till Saab, säger Victor Muller till SVT.

-Det handlar om veckor inte månader innan vi kan få ett godkännande, säger Victor Muller.

Muller hoppas också att snabbt få ett besked från Hovrätten i Göteborg.
Men vid ett eventuellt rättsligt bakslag där är han beredd att gå till Högsta domstolen.

"Pengar till lönerna finns"
Enligt Muller har Saab pengar till arbetarnas löner, men kan enligt lagen inte betala ut dem på grund av leverantörsskulderna.

På Saab Automobile i Trollhättan är det dagen efter det negativa beskedet om att tingsrätten avslagit ansökan om rekonstruktion.

-Det hade väl känts betydligt lättare och roligare om beslutet varit det motsatta, men nu är det ju inte det så. Vi får försöka hantera situationen så gott vi kan. Vi är ju vana vid att leva under press, sade Metalls klubbordförande Håkan Skött på fredagsmorgonen.

Man ska nu ha nytt möte med sin förbundsordförande Stefan Löfven.

-Vi träffades i går kväll och ska nu fortsätta diskussionerna och se hur det utvecklar sig.

Begäran om konkurs kan komma efter helgen
IF Metall avvaktar till efter helgen med att begära Saab i konkurs.

Det ansåg en mycket stor majoritet efter träffen med IF Metalls förbundsordförande Stefan Löfven på förmiddagen.

"Medlemmarna anser att vi ska pröva alla möjligheter för företagets fortlevnad innan vi begär företaget i konkurs.
Efter samtal med företagsledningen anser vi att det fortfarande kan finnas möjligheter att lön kan utbetalas de närmaste dagarna", skriver Stefan Löfven och Håkan Skött i ett gemensamt meddelande.

SVT / TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.