hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Pang Da till SVT:s utsände i dag

"Saab måste förhandla med GM"

Rapport
Publicerad 8 november 2011 - 10:32
Uppdaterad 8 november 2011 - 14:26

-Det är Saab som ansvar för att lösa tvisten kring licenserna med General Motors i USA. Det har inget med Pang Da att göra, säger i dag pressansvarige Yang Guangyu på Pang Da till SVT.

Saab

Saabs vd och styrelseordförande Victor Muller sa i går att han hoppades Pang Da och Youngman skulle bege sig till USA för att förhandla direkt med GM, som sagt nej till att låta Saabs tekniklicenser gå över till de bägge kinesiska företagen.

Men det är alltså Pang Da inte alls intresserade av. Pang Das styrelseordförande Pang Qinghua säger till den kinesiska tidningen Economic Observer att det står i avtalet mellan Pang Da/Youngman och Saab att det är Saab och lokala svenska myndigheter som ska sköta förhandlingarna med GM.

"GM:s attityd äventyrar hela affären"
Pang Qinghua säger också att GM:s attityd riskerar att stoppa hela affären kring Saab. Vad han förstår pågår det dock förhandlingar mellan Victor Muller, svenska regeringen och GM och att dessa förhandlingar snart kommer att ge resultat.

-Det handlar i slutändan om att förhandla smart med GM, säger motoranalytikern Gao Bing till SVT.

Gao Bing tror däremot inte inte att GM:s besked kommer att stjälpa hela affären.
-Om de kinesiska företagen inte kan få alla licenser kommer de nog att gå vidare och försöka få en del av dem, säger han.

Niklas Sjögren
SVT:s Asienkorrespondent, Peking
niklas.sjogren@svt.se

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.