hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Färdiga matkassar årets julklapp

Rapport
Publicerad 15 november 2011 - 07:44
Uppdaterad 15 november 2011 - 09:20

Första gången var det en bakmaskin, förra året en surfplatta. I dag avslöjade HUI Research, tidigare Handelns utredningsinstitut, vad som blir årets julklapp 2011.

Fakta: Tidigare klappar

Under åren har följande produkter blivit utsedda till årets julklapp:

• 1988: Bakmaskinen
• 1989: Videokameran
• 1990: Woken
• 1991: Cd-spelaren
• 1992: Tv-spelet
• 1993: En doft (parfym)
• 1994: Mobiltelefonen
• 1995: Cd-skivan
• 1996: Internetpaketet
• 1997: Det elektroniska husdjuret
• 1998: Dataspelet
• 1999: Boken
• 2000: Dvd-spelaren
• 2001: Verktyget
• 2002: Kokboken
• 2003: Mössan
• 2004: Den platta tv:n
• 2005: Ett pokerset
• 2006: Ljudboken
• 2007: Gps-mottagaren
• 2008: En upplevelse
• 2009: Spikmattan
• 2010: Surfplattan
• 2011: Färdig matkasse

Källa: Handelns Utredningsinstitut

Och årets julklapp, enligt HUI, är alltså färdiga matkassar.

Det är 24:e året i rad som årets julklapp utses. Traditionen att ge en vara titeln startade 1988 då bakmaskinen utsågs.

Sedan dess har bland annat spikmatta, gps-navigator, videokamera, wokpanna, cd-spelare, tv-spel, parfym, mössa, kokbok, pokerset, platt-tv och mobiltelefon kammat hem titeln.

Årets julklapp ska uppfylla minst ett av tre kriterier som HUI har satt upp. Matkassen uppfyller alla tre kriterier.

-Det är en nyhet, den säljer bra och den speglar den tid vi lever i. Matkassen gör att vi kommer bort från falukorvsträsket, säger Emma Hernell, analytiker på HUI Research.

De färdigpackade matkassarna har fått det riktiga genombrottet i år och har visat sig vara vägen ut på nätet för livsmedelshandeln som tidigare inte har lyckats få fart på e-handeln, skriver HUI i motiveringen.

Bakmaskin bland onödigaste klapparna
HUI skapade årets julklapp 1988 när man ville lätta upp en trist marknadsrapport. Den mest onödiga har varit det elektroniska husdjuret, enligt en Sifo-undersökning från hjälporganisationen Action Aid som tillfrågat 1.000 svenskar.

Minns någon tamaguchin? 62 procent tycker att en sådan i julklappssäcken (årets julklapp 1997) har varit mest onödig. Spikmattan (2009) sågas av 13 procent, följt av bakmaskinen (11 procent) som var årets julklapp 1988.

På Action Aid hoppas man i stället att det varje år ska bli geten som blir utsedd - eller andra alternativa julklappar mot fattigdom.

Naturskyddsföreningen rekommenderar ål
När Naturskyddsföreningen väljer årets julklapp blir det en ål, eller närmare bestämt en räddad ål som därmed kan få fortsätta att simma fritt och slippa hamna på julbordet.

Naturskyddsföreningen köper med insamlade pengar upp fiskerättigheter från svenska ålfiskare för att ge ålen ökade möjligheter att överleva.

"Det är skandalöst att man alls får fiska en akut hotad art, det drabbar ju i förlängningen hela fiskenäringen", skriver föreningens ordförande Mikael Karlsson i ett pressmeddelande.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.