hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Svenska bopriser har ökat mest i Europa

Rapport
Publicerad 21 november 2011 - 15:11

De svenska bostadspriserna har de senaste åren ökat mest i hela Europa och så även bolånen. Nu varnar allt fler för en bostadsbubbla som håller på att spricka.

Svenska bostadspriser har stigit mest inom Europa de senaste fyra åren. Till och med mer än i Norge. Det visar siffror från den ekonomiska samarbetsorganisationen OECD.

I stora delar av Europa har lånebubblan spruckit sedan finanskrisen, och bostastaspriserna har sjunkigt rejält. Men i Sverige knappt alls, trots en liten nedgång de senaste månaderna.

Sverige sticker ut
Bland de länder där bostadspriserna fallit som mest sedan 2007 finns Irland, Danmark och Spanien. Utanför Europa är USA ett av de länder i världen där priset på bostäder fallit snabbast.

De flesta länder har gått igenom en liknande process. En kraftig uppgång skedde under 2000-talet, orsakad av att priset på pengar och lån varit väldigt låga, det vill säga räntan.

Till det kommer olika politiska beslut som subventioner och avregleringar runt om i Europa och USA. Lägg till ett ökat risktagande inom finanssektorn så blir resultatet en bubbla.

Den sprack i många länder i samband med finanskrisen 2008.

Några av Europas länder har klarat sig ganska lindrigt. I Frankrike, Norge och Finland har priserna hämtat sig något sedan krisen för tre år sedan.

Men det finns ett land som sticker ut rejält. Och det är Sverige.

Priserna på villor och bostadsrätter ligger i dag betydligt högre jämfört med vad de gjorde strax innan finanskrisen 2008 och priserna har fortsatt uppåt månad efter månad.

Ekonomin har bidragit
Detta fram till nu då oron kring skuldkrisen i Europa smittade av sig på Stockholmsbörsen och bostadsmarknaden. Den senaste mäklarstatistiken visar på en mindre nedgång de senaste månaderna.

I år har kvadratmeterpriser på en bostadsrätt i Stockholms innerstad legat runt 60.000 kronor vilket är bland de högsta i Europa.

Bland orsakerna till bostadsboomen finns en av Europas lägsta räntenivåer, en avreglerad banksektor som varit mycket generös med lån och sänkt fastighetsskatt och inkomstskatter.

Även Sveriges goda ekonomi har bidragit.

Knut Kainz Rognerud
knut.rognerud@svt.se

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.