hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Sverige stoppar hårdare tag mot Syrien

Rapport
Publicerad 2 december 2011 - 12:14
Uppdaterad 2 december 2011 - 20:09

På grund av Sverige blev EU:s sanktioner mot Syrien svagare än de annars varit.
Alla övriga EU-länder stod bakom ett förbud mot att handla med syriska telefonbolag men Sverige vill tillåta fortsatta affärer med diktaturen, det uppger flera samstämmiga källor för SVT.

Oro i Syrien

Redan förra veckan kunde SVT avslöja att svenska Ericsson förser Syrien med teknik som gör det möjligt att följa allt som oppositionen gör via mobiltelefoner.

SVT kunde också berätta att Sveriges handel med diktaturen slår rekord.

Svaga sanktioner på grund av Sverige
I går möttes EUs utrikesministrar i Bryssel. De kom överens om att införa nya sanktioner mot Syrien som gäller bland annat viss övervakningsutrustning.

Men sanktionerna hade kunnat bli mycket mer kraftfulla, om det inte vore för ett av medlemsländerna, nämligen Sverige.

Regimen skjuter med artilleri
Regimen i Syrien bekämpar demokratiaktivisterna med alla medel. De skjuter med artilleri och de använder övervakningsutrustning för att hitta och gripa oppositionella.

En möjlighet att övervaka finns inbyggd i det mobiltelefonsystem som bland annat svenska Ericsson varit med och byggt upp.

På grund av regimens sätt att jaga oppositionella fanns det ett förslag inför veckans utrikesministermöte som gick ut på att förbjuda leveranser till syriska telefonbolag, det berättar flera källor för SVT.

Det skulle hindra utveckling och underhåll av de system som regimen kan dra nytta av i sin jakt på oppositionella.

"The Ericsson factor"
Förslaget möttes av ovanligt bred uppslutning. Alla EU-länder stödde förslaget. Alla utom ett. Sverige gjorde klart att man inte tänkte acceptera såna sanktioner.

Därmed föll också förslaget, eftersom varje land har vetorätt i EUs utrikesfrågor.

Enligt SVTs källor har Sveriges ställningstagande orsakat stor förvåning i EU. Andra diplomater är inte så förvånade. De kallar det "the Ericsson factor".

Lena Pettersson
lena.pettersson@svt.se

Toppnyheterna

Ta ledigt när du vill - det nya sportlovet

I Stora Mellösa går det att välja sportlovsvecka.

Konstnär överklagar hetsdom

Dan Park och hans "slavaffischer" dömdes för förtal och hets mot folkgrupp. Men nu kan han få en ny prövning.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Estland: Klarade krisen, fattigdomen ökade

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 23 februari

09.00 Motverka bidragsbrott-DIREKT.
Öppen utfrågning i riksdagen om hur staten kan motverka bidragsbrott.
12.00 Penningspolitiken.
Utfrågning i riksdagen av Riksbankschefen Stefan Ingves om penningpolitiken.
14.00 Statsrådens frågestund-DIREKT.
Svarande är bl a Jan Björklund(FP) och Peter Norman(M).
15.00 Måste kapitalismen förändras?
Diskussion från Davos med bl a finansminister Anders Borg(M).

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Klondike

Kina och andra tillväxt-länders törst på råvaror har givit nya och gamla gruvorter världen över ett starkt uppsving. Priset på mineraler och metaller stiger och allt fler går ner i gruvan igen. Men vad händer med människorna i Klondike? Hur mår dom? Och vad händer när guldruschen är över? Reportage från Kina, Bolivia och Storbritannien.
Programledare: Fredrik Önnevall

Ons 22/2 kl 21.30 i SVT2
Även 24/2, 25/2 & 26/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Foto: Sveriges Radio

Porr som politiskt verktyg Tendens i P1 om politiskt innehåll i queer, feministisk och lesbisk pornografi.

Senaste nyheterna
Miffo-tv. Foto: UR

Det här är Miffo-tv! En dokumentärserie om programledarna i Mifforadio, den enda radioshowen med utvecklingsstörda programledare.