hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

LO-ekonomer reviderar ned prognos

Rapport
Publicerad 6 december 2011 - 15:16
Uppdaterad 6 december 2011 - 15:17

Krisen förvärras utan rimliga löneökningar, enligt LO-ekonomerna som drar ner sin ekonomiska prognos. De räknar inte med eurokrasch men bedömer risken till 25-50 procent.

LO-ekonomerna gör nu bedömningen att BNP växer med bara 1,3 procent nästa år, i skuggan av den allt djupare europeiska skuldkrisen. I våras trodde de på en tillväxt på 3,0 procent.

Men även om konjunkturen nu dämpas kraftigt är LO-ekonomerna övertygade om att små löneökningar i den pågående avtalsrörelsen skulle förvärra nedgången i den svenska ekonomin.

-För låga löneökningar skulle hålla tillbaka hushållens konsumtion och hålla nere efterfrågan ytterligare, säger LO-ekonomen Lars Ernsäter.

LO-ekonomerna vill också att Riksbanken snabbt sänker räntan för att sätta fart på ekonomin. De rekommenderar två sänkningar av styrräntan till 1,50 procent, i linje med den syn som minoriteten i Riksbankens direktion har gett uttryck för.

LO-ekonomernas prognos bygger på att det inte blir en härdsmälta i eurosamarbetet. Samtidigt bedömer de att det finns en risk för att något land i eurozonen kommer att tvingas lämna euron.

-Sannolikheten ligger väl kring 25 till 50 procent, säger Ernsäter.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.