hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Sverige ska ge "betydande belopp" till krisfond

Rapport
Publicerad 7 december 2011 - 14:34
Uppdaterad 7 december 2011 - 18:04

Den svenska regeringen föreslår att Sverige ska ställa upp med vad som kallas "betydande belopp" till den Internationella valutafonden, IMF, så att fonden kan hjälpa krisande euroländer.

Ekonomisk kris i EU

Det sa statsminister Fredrik Reinfeldt (M) när han i dag träffade riksdagens EU-nämnd inför EU-toppmötet i Bryssel på fredag, då beslut ska fattas om en lösning på eurokrisen.

Att Sverige, som står utanför eurosamarbetet, ska hjälpa krisande euroländer motiverar statsministern med att eurokrisen kommer sprida sig om man inte hittar en lösning på den.

Jobb kan försvinna i Sverige
-70 procent av vår export går till Europa och är Europa i kris och tappar sin efterfrågan kommer jobb och välfärd att försvinna och försämras också i Sverige, säger statsministern.

-Vi måste vara en del av lösningen men vi måste vara det med lån med marknadsmässiga villkor som är strikta och som säkerställer att länder med problem också sköter sig bättre.

"Största och allvarligaste mötet"
Reinfeldt sa att fredagens möte är det "största och allvarligaste" toppmöte han varit på då euron står på spel och han fick ett brett stöd för förslaget att Sverige ska bidra med "betydande belopp" till IMF för att hjälpa krisande euroländer.

Dock vill Sverige inte ha de fördragsändringar som Tyskland och Frankrike föreslagit, sade Reinfeldt.

SVT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.