hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Lyckat arbete mot mobbning i Floda

Rapport
Publicerad 2 januari 2012 - 13:54
Uppdaterad 2 januari 2012 - 14:12

På Berghultsskolan i Floda utanför Göteborg förekommer nästan ingen mobbning. Bakom ligger ett medvetet arbete där alla på hela skolan deltar.

Elin Salehi och Leo Maanum går i femman på Berghultsskolan. De har båda en klar bild av vad som är mobbning.

-Mobbning är att man blir illa behandlad och inte är lika mycket värd som andra. Att man blir slagen och får båmärken eller blöder, säger Elin Salehi.

-Det är att man blir utesluten, eller om någon är på en kille kanske för hur han ser ut, tycker Leo Maanum.

Viktigt att agera snabbt - och långsiktigt
Men på deras skola är det inte vanligt med mobbning. Istället för att köpa ett särskilt antimobbningsprogram har Berghultsskolan utvecklat sin egen metod, som bygger på kartläggningar av vad man bör jobba med just för tillfället.

Det har lett till tydliga regler, hög vuxennärvaro även på rasterna och nolltolerans mot alla kränkningar. När något händer agerar skolan direkt och pratar med alla inblandade elever och deras föräldrar.

-Det som gör det viktigt att agera snabbt är att gå på den känsla som eleven har om den känner sig kränkt eller utsatt. Den känslan ska man inte gå med länge. Men det är också viktigt att agera under en lång tid. Att man inte tror att man är klar när man haft det första samtalet, säger Rosita Londré som är lärare på Berghultsskolan.

Styrkan med det sätt de arbetar på skolan är enligt Rosita Londré att alla är involverade - elever och personal. Arbetet mot mobbning ser hon som avgörande för att eleverna ska ta till sig kunskap.

-Ska barn kunna lära sig något måste de ha trygga förhållanden kring sig och gå till skolan med glädje och veta att det är bra för mig att vara här, säger hon.

Arbetet mot mobbning tar aldrig slut
Leo Maanum känner sig trygg i skolan, och han tror att genom att följa de regler de tillsammans tagit fram går det att undvika att någon mobbas.

-Sedan kan det vara någon gång man bråkar, det händer ju. Men då reder man ut det och då brukar det oftast gå bra, säger han.

Samtidigt går det inte att slappna av. Arbetet mot mobbning sker varje dag. Maria Johansson är rektor på Berghultsskolan.

-Vi har en trygg skola. Det är inte skolan där kränkningar inte sker men vi jobbar med det. Sedan ska man aldrig slå sig för bröstet och tänka att det aldrig kan hända här. Den skolan skulle jag vilja se som har den approachen, säger hon.

Ulrika Zaccheus
ulrika.zaccheus@svt.se

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.