hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Olle Rutgersson. Foto: SVT

Expert: Ökade risker med stora kryssningsfartyg

Rapport
Publicerad 16 januari 2012 - 21:10
Uppdaterad 16 januari 2012 - 21:42

Ombord på Costa Concordia fanns drygt 4.200 personer. Kritiker varnar nu för de gigantiska fartygen. Vid en olycka är det svårt att evakuera passagerarna.

Lyxkryssare på grund

-Jag tycker att det är lite skrämmande eftersom vi vet att förr eller senare, oavsett hur säkra vi bygger fartygen och oavsett hur vi manövrerar dem så händer det olyckor. I värsta fall skulle ett sådant fartyg kunna gå under på öppet hav, säger Olle Rutgersson
professor i skeppsteknik Chalmers tekniska högskola.

Kryssningar är den reseform som ökar mest i popularitet och de senaste åren har branschen vuxit stadigt. I takt med det har också fartygen blivit allt större. Många fartyg mäter omkring 300 meter eller mer. Fartygen liknar allt mer en mindre stad. Ombord finns inte sällan teatrar, nöjesanläggningar och golfbanor.

-Rederierna tycker nog att de uppfyller säkerheten och de lägger väldigt mycket pengar på att få fartygen säkra, men att evakuera ett stort fartyg på ett öppet hav i dåligt väder är väldigt svårt. Estonia är ett exempel på hur illa det kan gå, säger Rutgersson.

Tickande miljöbomb
Situationen för den havererade Costa Concordia kunde ha blivit betydligt värre. Hittills har sex personer bekräftats döda och 15 personer saknas ännu efter olyckan som inträffade utanför Italiens västkust i fredags kväll.

Fartyget är dock en tickande miljöbomb och den värsta faran just nu är att bränsletankarna ska springa läck.

Sjöfartsverket delar inte Olle Rutgerssons uppfattning om att jättefartygen utgör en säkerhetsrisk. Däremot menar de att olyckan kunde ha undvikits om sjöfarten haft tillgång till ett effektivare trafikledningssystem, liknande det som flyget.

Nytt system testas
Sjöfartsverket är först i världen med ett projekt som ska ta fram ett nytt säkrare system. Projektet går ut på att sjökapten skickar sin planerade rutt till en trafikledning på land, så att grundstötningar och felnavigeringar ska kunna undvikas.

-För en sjökapten innebär det här en förenkling och det innebär höjd säkerhet, säger Jonas Vedsmand, marknadsdirektör på Sjöfartsverket.

Hade ett sådant system varit verklighet i fredags hade befälhavaren på Costa Concordia varnats för att fartyget hade avvikit från sin planerade rutt.

Jenny Lagerstedt
jenny.lagerstedt@svt.se
Andreas Liebermann
andreas.liebermann@svt.se

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.