hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Stressad jakt på ny S-ledare

Rapport
Publicerad 25 januari 2012 - 16:39
Uppdaterad 25 januari 2012 - 17:59

Socialdemokraternas verkställande utskott är nu inne i slutskedet av processen att ta fram en ny partiledare. Socialdemokraternas partisekreterare har kallat till ett möte på onsdagskvällen kl 19.00.

(S) efter Juholt

VU återupptog sitt sammanträde vid lunchtid på onsdagen.
-Vi diskuterar namn och förhoppningsvis kan vi komma fram till något som landar bra, sade suppleanten Anneli Hulthén, som trodde att ett namn kunde bli klart under dagen.

Flera av de tänkbara namn som nämnts som ny S-ledare befinner sig utanför riksdagen. Det gäller Ulrica Messing, Anders Sundström, Pär Nuder, Stefan Löfven och Thomas Bodström. Men det behöver inte vara ett problem, tror VU-ledamoten Sven-Erik Österberg.

Inte utesluta något
-I det här läget kan vi inte utesluta någonting. Vi behöver en samlande kraft för partiet och då kan man inte börja med att ställa upp en massa kriterier. Då riskerar man att inte hitta någon alls, sade han till TT.

-Det handlar om partiledardebatterna. I övrigt anser jag att en partiledare kan verka med kraft ändå, sade Österberg
Professorn i statsvetenskap Henrik Ekengren Oscarsson tror inte heller att det behöver vara ett problem.

-Riksdagsdebatterna är den parlamentariska arenan. Även om den bevakas hårt av medierna ska man inte överskatta dess genomslag på väljarna, sade han.

Maud avråder
-Jag tror att det faktiskt kan vara en fördel att rotera uppdraget att debattera med de andra partiledarna i riksdagens debatter, sade han.

Förra centerledaren Maud Olofsson satt inte i riksdagen första året hon var partiledare 2001. Hon tror inte alls på idén.
-Jag förstår inte hur de tänker som tycker det. Det gick för mig, men det var en så kort tid. För Socialdemokraterna skulle det gälla fram till 2014. En partiledare behöver ha den starkaste positionen i ett parti och alla tänkbara plattformar, sade hon till TT.

Reinfeldt klagar
Bilden i medierna av att alla aktuella kandidater säger nej - senast sade förra statsrådet Ulrica Messing nej - stämmer inte, enligt Ylva Johansson (S).

-Jag har bilden av att vi har flera bra personer att välja mellan, som klarar av arbetet och som kan få en bred uppslutning i partiet, sade hon.

Flera partidistrikt som TT talade med under onsdagen har valt att inte binda sig för några namnförslag.

VU-sammanträdet väntades fortsätta hela onsdagskvällen.
Den långvariga fokuseringen på Socialdemokraterna är något som stör statsminister Fredrik Reinfeldt.

-Det har varit svårt att komma ut och få plats, sade han i ett telefonväkteri.

TT

Toppnyheterna

Ta ledigt när du vill - det nya sportlovet

I Stora Mellösa går det att välja sportlovsvecka.

Konstnär överklagar hetsdom

Dan Park och hans "slavaffischer" dömdes för förtal och hets mot folkgrupp. Men nu kan han få en ny prövning.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Estland: Klarade krisen, fattigdomen ökade

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 23 februari

09.00 Motverka bidragsbrott-DIREKT.
Öppen utfrågning i riksdagen om hur staten kan motverka bidragsbrott.
12.00 Penningspolitiken.
Utfrågning i riksdagen av Riksbankschefen Stefan Ingves om penningpolitiken.
14.00 Statsrådens frågestund-DIREKT.
Svarande är bl a Jan Björklund(FP) och Peter Norman(M).
15.00 Måste kapitalismen förändras?
Diskussion från Davos med bl a finansminister Anders Borg(M).

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Klondike

Kina och andra tillväxt-länders törst på råvaror har givit nya och gamla gruvorter världen över ett starkt uppsving. Priset på mineraler och metaller stiger och allt fler går ner i gruvan igen. Men vad händer med människorna i Klondike? Hur mår dom? Och vad händer när guldruschen är över? Reportage från Kina, Bolivia och Storbritannien.
Programledare: Fredrik Önnevall

Ons 22/2 kl 21.30 i SVT2
Även 24/2, 25/2 & 26/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Foto: Sveriges Radio

Porr som politiskt verktyg Tendens i P1 om politiskt innehåll i queer, feministisk och lesbisk pornografi.

Senaste nyheterna
Miffo-tv. Foto: UR

Det här är Miffo-tv! En dokumentärserie om programledarna i Mifforadio, den enda radioshowen med utvecklingsstörda programledare.