hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Löfven positiv till europaktens avtal

Rapport
Publicerad 31 januari 2012 - 14:14
Uppdaterad 31 januari 2012 - 15:00

S-ledaren Stefan Löfven tycker att utkastet till den nya europakten ser bra ut men vill granska detaljerna närmare.

Ekonomisk kris i EU

-Vi ser hur vi lider av att vi har instabila ekonomier i många länder. Vi är beroende av varandra, säger Löfven som menar att det därför behövs en gemensam pakt.

-En stabil ekonomi är den bästa förutsättningen för välfärd.

Löfven konstaterar att Sverige inte påverkas av reglerna och att pakten inte innebär att Sverige kommer att tvingas in i euron.

-Det finns inga som helst möjligheter till det. Vi är inte ens i närheten av att tvingas in i euron bakvägen.

Nöjd med inflytandet
Däremot får Sverige ett inflytande genom sin närvaro vid ett av toppmötena och genom att ha flyttat fram positionerna.

-Det är det som vi har varit tydliga med gentemot regeringen. Det är vi som bland annat drivit fram inflytandereglerna. Det har vi fått tack vare ett ihärdigt arbete av Socialdemokraterna, säger han.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.