Varför följer inte bankerna styrräntan?
|
|
Publicerad 16 februari 2012 - 15:05
Uppdaterad 16 februari 2012 - 16:21
|
Räntegapet mellan Riksbankens styrräntor och storbankernas bolåneräntor ökar. Trots att reporäntan nu återigen sänks så har inte bankerna följt med. -Konkurrensen fungerar inte, säger Annika Creutzer, frilansande ekonomireporter. -Räntemarginalen gentemot privatpersoner är kanske den allra största intäktskällan för bankerna. Och de gör ju stora vinster nu. Konkurrensen mellan bankerna fungerar inte. Det är lite samma som med oljebolagen, ett oligopol, säger Annika Creutzer. Nu är det inte bara så att marginalen går till vinster. Det finns även andra skäl till räntemarginalen. Skäl som bankerna gärna betonar när de ska försvara att bolåneräntorna inte går ner. Sverige inte längre en stängd ekonomi Förr i tiden var Sverige mer av en stängd ekonomi. Bankerna lånade i princip bara av Riksbanken och när styrräntan förändrades så brukade bankernas räntor hänga med. Så är det inte nu. Bankerna verkar på en global marknad och lånar lite överallt. När det, som just nu, är oroligt så blir det dyrare för bankerna att låna. Vilket i sin tur ofta gör det dyrare för bolånekunderna. Nya strängare regler Dessutom gäller numera nya regler. När bankerna lånar ut pengar måste de ha en säkerhet i form av reda pengar i kassakistan. Förr behövde bankerna bara ha 4 procent av det de lånade ut i kassan, nu är det uppe i 8 procent. Till sommaren ska de ha 12 procent. 
Annika Creutzer
-Istället för att tjäna pengar på 96 kr för varje hundralapp de lånar ut, tjänar de bara pengar på 88 kr. Men de vill tjäna lika mycket, säger Annika Creutzer.
Att bankerna sparar mer pengar i kassan innebär en ökad trygghet för kunderna. Det är mindre risk att bankerna går under i svåra tider, men det betyder också högre bolåneräntor. Hur mycket går direkt till vinst? Mycket är affärshemligheter, så vi vet inte hur mycket dyrare det är för bankerna med de nya reglerna. Det innebär att det inte säkert går att säga hur stort räntegap som är motiverat. Men helt klart står att gapet mellan reporäntan och bolåneräntorna ökat, tillsammans med bankernas vinster. David Boati david.boati@svt.se |