hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Misstänkt för Stockholmsdåd i rätten

Rapport
Publicerad 22 februari 2012 - 16:51
Uppdaterad 22 februari 2012 - 16:56

Nasserdine Menni, mannen som misstänks ha samarbetat med självmordsbombaren i Stockholm 2010, ställs nu åter inför en domstol i Skottland.

Terrordåd i Stockholm

Mycket i ärendet är oklart, men rättegången väntas börja i april.

Menni häktades i Skottland efter det att 28-årige Taimour Abdulwahab sprängt sig själv till döds i Stockholm den 11 december 2010. Misstankarna mot Menni rör delaktighet i dådet genom olika slags understöd till Abdulwahab ända sedan januari 2003, bland annat finansiering.

Preliminärt datum för rättegångsstart mot Menni är den 23 april. Men på torsdagen ska han upp i en förhandling i en domstol i Glasgow. Då ska försvaret och åklagarna klargöra om de är i fas med förberedelserna inför rättegången eller om de behöver mer tid.

Flera olika identiteter
Anklagelseakten mot Menni omfattar drygt 20 olika brottspunkter. Om han befinns skyldig av rätten beror straffet på hur många punkter han fälls på.

Menni greps i Glasgow i mars i fjol. Enligt dokument från de skotska rättsliga myndigheterna har han agerat under en rad identiteter. Menni bedöms vara drygt 30 år, men myndigheterna har uppgivit att hans exakta ursprung och födelsedatum är oklara.

Svenska utredare fortsätter hävda att Abdulwahab agerade utan hjälp i Stockholm. Samtidigt försökte han ringa Menni på själva dagen för attentatet och ringde även till, och tog emot samtal från, en mobiltelefon i Irak.

Bara Menni hittad
Det är också oklart om Menni anser sig skyldig eller oskyldig. Domstolen har utfärdat order om strängt yppandeförbud för alla parter. Att bryta det betraktas som domstolstrots.

I den skotska utredningen räknas flera delaktiga personer upp i förberedelserna till dådet, även vissa namngivna. Men i våldsbejakande islamistiska kretsar används ofta falska identiteter. Ingen av de misstänkta är så vitt känt hittad - mer än den man som kallas Nasserdine Menni.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.