hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Kommun får ställa djurskyddskrav på grossist

Rapport
Publicerad 24 februari 2012 - 19:19
Uppdaterad 24 februari 2012 - 20:23

Sigtuna kommun har rätt att ställa krav på djursskydd i sin upphandling om mat.
Det har Kammarrätten i Stockholm slagit fast i en dom.

Sigtuna kommun har sedan oktober 2010 begärt att få ställa vissa krav på leverantören av mat till kommunens förskolor, skolor och äldreboenden.

Huvudkraven i upphandlingen har varit att köttet ska komma från djur som har bedövats före slakt, ha transporterats max åtta timmar till slakteriet och inte slentrianmässigt ha behandlats med antibiotika.

"Vi är mycket glada"
Men en anbudsgivare, storgrossisten Servera, överklagade och hävdade att kraven strider mot både EU:s regler och lagen om offentlig upphandling. Servera fick rätt av Förvaltningsdomstolen men har nu förlorat i Kammarrätten som slagit fast att Sigtuna kommun får ställa sina krav.

-Vi är mycket glada och kan nu säga till våra invånare att det kommer att serveras bra mat till våra barn och äldre och att det tas hänsyn till hur våra djur har det, säger Anders Johansson, socialdemokratiskt kommunalråd i Sigtuna.

"Skulle få stora effekter"
Domen är den första i sitt slag i Sverige där en kommun som ställer djuretiska krav i sin upphandling får helt rätt av Kammarrätten. Anders Johansson tror att domen kommer att få stor principiell betydelse.

-Ja, skulle alla kommuner göra som vi skulle det få stora effekter på djurhållningen i vårt land, säger Anders Johansson.

Grossisten som numera heter Martin & Servera säger till Rapport att domen inte kommer att överklagas.

Helena Berg
helena.berg@svt.se

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.