hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Lettiskt bolag lämnar bygge i Vaxholm

Publicerad 10 februari 2005 - 03:50
Uppdaterad 30 januari 2006 - 10:47

Det lettiska byggbolaget Laval lämnar det omstridda skolbygget i Vaxholm efter en överenskommelse med kommunen. Den fackliga blockaden har gjort det omöjligt för Laval att bygga klart.

Video

Lavaldomen

Uppgörelsen innebär enligt vad SR Ekot erfar att bolaget får betalt för utfört arbete. Nya offerter ska tas in för att avsluta bygget, som redan är försenat.

-Det känns skönt. Det är en klar och tydlig signal att man ska ha kollektivavtal på den svenska arbets- marknaden, säger facket Byggettans ordförande Torgny Johansson.

Flera fackförbund
Blockaden mot lettiska Laval har drivits av Byggnads som fått stöd av åtta andra fackförbund. Detta i protest mot att Laval vägrat teckna svenskt kollektivavtal. Letterna får mindre betalt än sina svenska kolleger.

Laval har å sin sida stämt Byggnads på en halv miljon kronor i skadestånd. Arbetsdomstolens huvudförhandling i målet hålls den 11 mars.

"Fel att tvinga bort konkurrens"
Moderaternas partisekreterare Sven-Otto Littorin tycker att fackets åtgärder har varit oproportionerliga. Han pekar på att byggarbetarna hade ett lettiskt kollektivavtal och löner som var högre än lägstalönen i det svenska kollektivavtalet.

-Att kämpa för löner och kollektivavtal är inte fel, men att göra det på ett sätt som tvingar bort internationell konkurrens på det här sättet, det känns fel, säger Littorin till TT.

Toppnyheterna

Har du koll på nyheterna?

Testa kunskaperna i veckans nyhetsquiz.

Svält kan lindra cancer

Några dagars bantning kan hindra tumörers tillväxt, visar forskning på möss.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Fredag 10 februari

11:40 - 16:00 Riksdagens framtidsdag
Seminarier från den 26 januari om framtidens resurser, it och hälsa.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.