Publicerad 18 oktober 2005 - 16:16 Uppdaterad 19 oktober 2005 - 08:45
Försvaret ska ta fram ett alternativ till det förarlösa stridsflyget Neuron senast den 15 november. Det har försvarsdepartementet och samarbets- partierna nu enats om. Regeringen väntas fatta beslut på torsdag.
Det var miljöpartiet och vänster- partiet som stoppade Sveriges del- tagande i EU-projektet. Sverige skulle bidra med 750 miljoner kr, varav mer- parten indirekt skulle gå till en beställning hos Saab i Linköping.
Regeringen sade tidigare att billigare alternativ inte finns. I slutet av november väntas Saab få ett besked.
Sluka försvarspengar Utgångspunkten är att Jas 39 Gripen ska kunna användas i 30 år framöver. För att klara det måste kompetens säkras och regeringens linje var att Sverige och Saab tillsammans med ett antal andra europeiska länder skulle delta i det franska projektet Neuron.
Miljöpartiet och vänsterpartiet befarar att Neuron skulle sluka försvarspengar på samma sätt som Gripen har gjort.
Nu ska alternativ prövas både nationellt och internationellt. Den 15 november ska för- och nackdelar redovisas, liksom kostnader för skilda projekt.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.