hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Hamas-besök i Sverige stoppas

Publicerad 3 maj 2006 - 09:17
Uppdaterad 3 maj 2006 - 16:48

Det blir inget besök av företrädare för palestinska Hamas i Sverige sedan Frankrike nekat gruppledaren Salah Mohammed al-Bardawil visum till EU- området. Sverige bjuder inte in Hamas-ledaren på egen hand.

-Vi har inget nationellt intresse av att bjuda in dem, sade statsminister Göran Persson i dag till TT under ett besök i Jyväskylä i Finland.

Hamasföreträdarna skulle ha mött Pale- stinska föreningen i Malmö och svenska riksdagsledamöter i Stockholm. Deras Europaresa får nu bara en anhalt - Norge, som har lovat att ge dem visum.

Bjöds in även av riksdagsledamöter
-Men vi hoppas på ett senare datum. Det är viktigt att bryta isoleringen av den palestinska regeringen, säger Jon Bonnevier, talesman för organisationsgruppen, till Sydsvenska Dagbladet.

al-Bardawil hade också bjudits in av de svenska riksdagsledamöterna Ywonne Ruwaida och socialdemokraten Mariam Osman Sherifay för att besöka riksdagshuset i Stockholm den 17 eller 18 maj. Men även det besöket verkar bli inställt.

Kritik från de borgerliga
Flera borgerliga partier har tidigare högljutt kritiserat kritiserat besöket och beskrivit det som ett tecken på att Sverige stödjer en terrororganisation.

Men vänsterpartiet tycker att det är beklagligt om besöket inte blir av.

-Om vi ska kunna påverka Hamas i någon som helst riktning bör vi också kunna hålla en dialog, säger vice ordföranden Alice Åström till TT.

Hamas

• Oganisationen har rötterna i Muslimska brödraskapet och grundades vid den första palestinska intifadan på 1980-talet.
• Den stöddes till en början av Israel som en motvikt till Yasser Arafats PLO.
• Hamas blev militant 1987 och har utfört otaliga terrordåd i Israel med hundratals dödsoffer.
• Organisationen är terrorstämplad av EU och USA, men iakttar nu informell vapenvila.
• Den bedriver också omfattande allmännyttig verksamhet som skolor och sjukhus.
• Hamas gav sig in i partipolitiken efter Arafats död 2004 och segrade i det palestinska valet i januari i år.
• Organisationen slår fast i sina stadgar att Israel bör utplånas och att en islamistisk stat grundas i hela det historiska Palestina.
• Den har på senare tid dock sagt sig kunna acceptera en palestinsk stat på Västbanken och i Gazaremsan.

Toppnyheterna

Sverige fick rätt i hatbrottsdom

Fyra män spred flygblad som hetsade mot homosexuella.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.